Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eczacılar: Devlet muayene ücretini eczacıdan kesti

  ANKA
  09 Ekim 2007 - 14:20Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 14:20

  Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık ocaklarında başlattığı ücretsiz muayene uygulaması ile sağlık ocaklarında tahsil edilmeyen muayene ücretlerinin, eczanelerde alınmasını eleştirdi.

  Saydan, 31 Temmuz'da hak sahiplerinin maaşları yatmadığı gerekçesiyle muayene bedellerinin eczane faturalarından kesildiğini bildirdi.

  TEİS Genel Başkanı Saydan, yaptığı açıklamada, Sosyal Güvenlik Kurumu’na kestikleri 31 Temmuz 2007 tarihli faturalarını devletten yeni tahsil eden eczacıların faturalarında haksız kesintiye uğradıklarını ve bayram öncesi mağdur olduklarını belirtti. Saydan, sağlık ocaklarında muayene olan Bağ-kur ile SSK sigortalı çalışan, emekli ve yakınlarından “muayene ücreti katılım payı”nın tahakkuk ettirildiğini kaydederek, bu muayene ücretlerinin çalışanlara ait olan kısmının eczanelerde nakit olarak tahsil edildiğini belirtti. 31 Temmuz 2007 tarihli faturalarında hak sahiplerinin maaşlarının hazır olmadığı gerekçesi ile muayene ücretlerinin emeklilerden değil, eczacıların fatura bedellerinden kesildiğini söyleyen Saydan, şunları kaydetti:

  “Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptığımız başvurularda da açıkça belirttiğimiz üzere, muayene ücreti tahsilatı eczanelerin görevi olmadığı gibi, muayene ücreti tahsildarlığı yanında kurumca protokol hükümlerine aykırı bir şekilde yapılan hukuka aykırı kesintiyle muayene ücretlerinin finansörlüğü de eczanelere yaptırılmaktadır.”

  Muayene ücretleri kesintisinin yanında daha önce fatura bedeli ile birlikte ödeneceği sözü verilen ilaç katılım payı bedellerinin de eczacıların hesaplarına yatırılmadığını belirten Sayman, “Bu durum bayram öncesi tüm eczacıların kötü bir sürpriz yaşamasına neden olmuştur. Sosyal sigortalar Kurumu tarafından eczanelere yapılan bu eksik ödeme, eczacıların depolarına olan borcunu ancak karşılayacak olup, eczacıların bu bayramı borç ve sıkıntı içinde geçirmesine neden olacaktır” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı