Eczacıbaşı ve Yücaoğlu'ndan eleştirilere cevap

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Bülent Eczacıbaşı, "Arabanın bir tekerleğinin daha, önümüzdeki dönemde çukura düşmesine izin vermemiz mümkün değil" dedi.

Eczacıbaşı, "Arabanın son derede büyük bir dikkatle kullanılması, sürülmesi gerekiyor. Bu sorumluluk da hükümetimize düşüyor" diye konuştu.

TÜSİAD'ın Ankara Sheraton Oteli'nde yapılan ve yaklaşık 3.5 saat süren toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında, TÜSİAD YİK Başkanı Bülent Eczacıbaşı ile Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, birlikte toplantının değerlendirmesini yaparak, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Eczacıbaşı, toplantıda yönetim kurulu başkanı ile birlikte görüşlerini dile getirdiklerini, daha sonra da, toplantıda üyelerin söz aldığını belirterek, son derece olumlu ve yapıcı konuşmaların gerçekleştiğini bildirdi.

Bu diyalog ortamını hep özlediklerini belirten Eczacıbaşı, bakanlarla, görüş alış verişinde bulunma fırsatı elde ettiklerini, bunun da, faydalı olduğunu kaydetti.

Eczacıbaşı, şöyle devam etti: "Toplantının içeriği ile ilgili şöyle biri değerlendirme yapabilirim; hepimiz, önümüzdeki yılın çok zor bir yıl olacağı konusunda fikirbirliği içindeyiz. Buna, bakanlarımız da katılıyor. Son dönemlerde ortaya çıkan mali piyasalardaki çalkantıyı (geçici bir yol kazası olarak) değerlendiriyorlar. Bir bakanımız (arabanın tekeri çukura düşmüştür) dedi.

Bu demek oluyor ki bu arabayı sırtlanıp hep beraber, bu çukurdan çıkarmamız gerekiyor. Bir de şunun üzerinde durmak lazım; arabanın bir daha, bir tekerleğinin daha, önümüzdeki dönemde çukara düşmesine izin vermemiz mümkün değil. Arabanın son derece büyük bir dikkatle kullanılması, sürülmesi gerekiyor. Bu sorumluluk da, hükümetimize düşüyor."

Kendilerine de, hükümete destek olma görevi düştüğünü belirten Eczacıbaşı, "Biz de gayet tabii ki, bu destek görevini bütün yönleriyle yerine getirmeye çalışacağız" dedi

Erkut Yücaoğlu'nun değerlendirmeleri

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu da toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, hükümetle diyalog bakımından son derece olumlu, açık ve şeffaf bir toplantının, cereyan ettiğini söyledi.

Toplantıda yaptıkları konuşmalarda, Türkiye'nin ciddi bir dönemeçten geçtiğini dile getirdiklerini hatırlatan Yücaoğlu, "Bu kazadan sonra da, önümüzdeki takvime sadık olarak yürütmemiz gereken bir program olduğunu ifade ettik. Sayın bakanlarımız kanalıyla da Bakanlar Kurulu'na mesaj yolladık" dedi.

Toplantıda, birtakım temel soruları da yönelttiklerini anlatan Yücaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz özelleştirmenin arkasında mısınız, değil misiniz? Siz devletçi misiniz, yoksa ekonomik liberalleşmeye razı mısınız? Bu derece temel suallerden sonra, sayın bakanlarımız, (bu ekonomik programın yürütülmesine sonuna kadar kararlı olduklarını, burada bizimle beraber bir dayanışma içinde, Türkiye'de sağlıklı büyümeye giden yolların birlikte bulanacağını ve yürütüleceğini, polikaların her aşamasında da, bizimle bir dayanışma içinde olacaklarını) ifade ettiler."

Yücaoğlu, toplantıya katılan üyelerin, burada sağlanan diyalogdan memnun olduklarını ve toplantıdan çıkarken, çok daha ümitli bir şekilde işlerinin başına döneceklerini ifade ettiklerini de belirterek, "Onun için toplantının, çok olumlu geçtiğini ve bundan sonrada, bu diyaloğun devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

Hükümete tavsiyeler

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Yücaoğlu, hükümette bir revizyon olup olmayacağı konusunun kendilerinin görevi olmadığını belirterek, "bakanlarımızın teker teker adeta ayrı bir koalisyon partneri gibi olduğu ortamı baştan gözden geçirmelerini istiyoruz" dedi.

Erkut Yücaoğlu, bir gazetecinin "hükümette bir revizyon bekliyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi: "Bu bize düşen bir şey değildir. Ama daha önce de bir konuşmamda ifade ettim. Böyle şoklar olduğu zaman hakikaten kendilerine biraz şekil düzen verirler. Bir revizyon olması bizim görevimiz değildir. Bu şekil-düzen verilirken öncelikler tekrar tespit edildiğinden bazen böyle konular gündeme gelebiliyor.

Bizim açımızdan hiç olmazsa koalisyonun hakikaten üç ortaklı bir koalisyon olarak yürütüldüğünün, onun dışında üç ortak artı bakanlarımızın teker teker adeta ayrı bir koalisyon partneri gibi olduğu bir ortamı baştan gözden geçirmelerini istiyoruz. Yani üç ortak mı var burada? Yoksa her bakan ayrı bir koalisyon partneri gibi mi hareket ediyor? Bunu biraz bu şekilde kendilerine sunmak istiyoruz."

Yücaoğlu, bir gazetecinin, Bakan Tunca Toskay'ın toplantıda "krizin ekonomik ve siyasi sonuçlarının olabileceğini" söylediğini hatırlatması ve siyasi sonuçtan kasdedilenin ne olduğunu sorması üzerine de, şöyle devam etti:

"Her halde siyasi istikrarın kaybolması ve dolayısıyla Türkiye'nin geçtiğimiz 18 ayda yaşadığı Meclis'i ile kanun yapabilen, uzlaşma sağlayabilen ortamdan uzaklaşabileceği riskini bize söylemiştir. Biz buna katılıyoruz. Bu nedenle uzlaşmanın ve idari devamlılığın bu günlerde şart olduğu kanısındayız."=

Tam resmi görmek için birkaç ay gerekir

İş dünyasının kriz nedeniyle 2001 hedeflerini yeniden belirleyip belirlemediğine ilişkin bir diğer soru üzerine de Yücaoğlu, ilk üç aylık programların tamamen elden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Yücaoğlu, "çünkü hakikaten Türkiye'nin büyümesi bu üç ayda muhtemelen sıfır veya negatif olacak. Ondan sonra bizler iş programlarımızın yenilenmesi ile uğraşacağız. Tam resmini görmek için birkaç ayın geçmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Büyüme ve enflasyon hedefleri ile ilgili soruların devam etmesi üzerine Yücaoğlu, satışlar, büyüme, karlar, finansman maliyetlerinin yılın ilk üç ayı içinde değiştiğini belirterek, bunların değiştirileceğini bildirdi. Yücaoğlu, "ve biz ondan sonra bütün yılın nereye gideceğini zannediyorum birkaç ay sonra tasarlamak durumundayız" diye konuştu.

İçişleri Bakanı'na yapacakları ziyarette nelerin ele alınacağına ilişkin bir soruya da Yücaoğlu, Bakan'ın kendilerine vereceği bilgeler varsa onları alacaklarını, oraya herhangi bir telkinde bulunmak amacıyla gitmediklerini, bir nezaket ziyareti yapacaklarını belirtti. Yücaoğlu, Bakanlığın Dernekler Yasası üzerinde bir çalışma yaptığını, bu konuda da bilgi alacaklarını bildirdi.

Uçurumdan son çıkış

TÜSİAD YİK Başkanı Bülent Eczacıbaşı da, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, "uçurumdan son çıkış tanımlaması" yaptığının hatırlatılarak, hükümetin kendisinin bu görüşen katılıp katılmadığının sorulması üzerine, toplantıya katılan bakanların çok net olarak bu görüşe katılıp katılmadıklarını ifade etmediklerini söyledi.

Ancak kendilerinin bu konudaki görüşlerine yeterli ve uygun biçimde aktardıklarını anlatan Eczacıbaşı, "Türkiye'nin elinde bir fırsat var. Bu fırsatı kullanmanız lazım. Son derecede dikkatle yeniden güvenin oluşturulması için ne gerekiyorsa onun yapılması gerekiyor" dedi.

İş dünyasının kriz nedeniyle 2001 yılı hedeflerini yeniden belirleyip belirlemediği sorusuna karşılık da Eczacıbaşı, şunları kaydetti:

"Sanıyorum bütün kuruluşlar bu hedefleri gözden geçirme aşamasındalar. Gerek ekonomik büyüme ile ilgili, gerek enflasyon hedefleri ile ilgili sapmalar olabilecektir. Ortaya çıkan son mali çalkantı, bu hedeflerden sapmalar ister istemez getirecektir. Kuruluşlar bütçelerini yapmışlardı. Bir kısmı da belki bütçeleri üzerinde çalışmaktaydılar. Ama daha önceki hataların, ayların rakamlarına dayanan hesaplar yapılmıştı. Bunların yeniden gözden geçirilmesi gerekecek."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı