Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nda Murat Cem Orhan, birinci oldu

  Hürriyet Haber
  20 Eylül 2012 - 13:57Son Güncelleme : 20 Eylül 2012 - 13:58

  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı'nın (İKSEV), kurucu başkanı anısına düzenlediği 8'inci Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nda "Kuyucaklı Yusuf" adlı bestesiyle 1'inciliğe değer görülen Murat Cem Orhan, "Sabahattin Ali'nin bu ölümsüz eseri üzerine çalışmak ve ardından 300 tam puanla bir büyük ödül almak benim için onurdur.

  Sanırım içinde bulunduğumuz bu zor günlerde biz sanatçılara düşen görev gerçekliği aktarabileceğimiz ve bir farkındalık yaratabileceğimiz eserler yaratmaktır" dedi.

  Bu yıl bale müziği dalında yapılan yarışma için bestelediği eseri Orhan, şu sözlerle anlattı: "Neden mi Kuyucaklı Yusuf? Çünkü istedim ki üzerinde yaşadığımız topraklar için bir önem taşısın, Türk edebiyatına köşe noktası olmuş olsun ve dolayısıyla sadece müzik değil edebi anlamda da çok derin bir yere sahip olsun. Yusuf, bir yaralı kahraman ve sahnelenmeye çok müsait bir hayat hikayesine sahip. Yakın gelecekte opera ve bale sahnesinde bu eseri izleyeceğiz. O zaman göreceksiniz ki sosyal baskı ve yönlendirmeler insanı hiç istemediği tepkiler vermeye ve pişmanlık duyacağı eylemler gerçekleştirmeye itiyor."

  İKSEV, "İzmir'den Türkiye'ye yeni bir sesleniş" olarak adlandırdığı yarışmayı, 1996'dan beri her iki yılda bir düzenliyor. Yarışmanın amacı, Çağdaş Türk Sanat Müziği dağarcığına yeni yapıtlar kazandırılması ve genç bestecilerin desteklenmesi. Bu yıl düzenlenen yarışmada Murat Cem Orhan, 300 puanla 1'inci olurken, Mesruh Savaş'ın "Zümrüd- ü Anka" adlı bestesi 240 puanla 2'nci oldu. "Kuyucaklı Yusuf", İKSEV ve bestecisi tarafından Avrupa Festivaller Birliği'nin (EFA) 60'ıncı yılına ithaf edildi. Yarışmanın final konseri, CD’ye kaydedilecek. Ardından koreografileri yapılacak eserler, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 2013 sezonunda programa alınacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı