Eczacıbaşı, dakikada 2 bin metre tuvalet kağıdı üretecek

Hürriyet Haber
26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

ECZACIBAŞI Holding iştiraklerinden İpek Kağıt, Yalova Altınova'da kurduğu yeni tesis ile Türkiye'nin temizlik kağıdı üretim kapasitesinin yüzde 60'ını ele geçirdi. Yeni tesis, dakikada 2 bin metre temizlik kağıdı üretecek.

ECZACIBAŞI kuruluşlarından İpek Kağıt'ın Yalova Altınova'daki yeni üretim tesisi hizmete girdi. 100 milyon dolarlık yatırımın 60 milyon dolarını oluşturan yeni bir kağıt makinası sayesinde, İpek Kağıt, dakikada 2 bin metre temizlik kağıdı üretebilecek. Şirket, yeni açılan tesisi ile Türkiye pazarında temizlik kağıdı üretim kapasitesinin yüzde 60'ını karşılamaya başladı.

Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 30 yıldır birbirini izleyen açılış ve temel atma törenleri yaptıklarını hatırlatarak, temelin atıldığı 1969 yılından bu yana İpek Kağıt'da 4 temel atma, bugünkü ile birlikte 4'de açılış gerçekleştirdiklerini bildirdi. Başta 6 bin ton olan kapasitenin bu son açılışla birlikte 87 bin tona ulaştığına işaret eden Eczacıbaşı, şöyle konuştu: ‘‘Bugün global bir strateji ile sürekli büyüyor, gelişiyor ve 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu girişimin temelinde, dünya kağıt sektörünün lider kuruluşlarından Fort James ile ortaklık yatıyor. Fort James ile ortaklık Eczacıbaşı için işbirliği ve karşılıklı güven anlamına geliyor. İpek Kağıt için ise bu ortaklık dünyanın en ileri teknolojisine sahip olmakla eş anlamlı. Fort James bugüne kadar İpek Kağıt'ın yeni ürün ve ürün geliştirmesinde başlıca desteği olmuştur. Son büyük yatırımda da bu böyle oldu. Bu büyük yatırım, deprem felaketine rağmen 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlandı.’’

EN YENİ TEKNOLOJİ

Bülent Eczacıbaşı, yeni açılan tesisin dünyadaki ulaşılmış en son teknoloji ile donatıldığını vurgulayarak, bunun anlamının, yüksek verimlilik ve düşük maliyetle en ileri kalitede üretim olduğunu, bu üretimin de İpek Kağıt'a önümüzdeki dönemde dünyada ve ülkemizde yoğunlaşması beklenen rekabet koşullarında büyük bir avantaj sağlayacağını anlattı.

Fort James Avrupa Başkanı John Lundgren de Türkiye'yi ilk kez 1986 yılında ziyaret ettiğini belirterek, Türkiye temizlik kağıdı sektörünün yüksek büyüme potansiyelinin bulunduğunu ve Eczacıbaşı Grubu ile birlikte mükemmel bir ortaklık gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Fort James'in temizlik kağıdı sektöründeki bilgi birikimi ile Eczacıbaşı'nın Türkiye'deki pazar bilgisi ve gücünü birleirerek 1989 yılında ortaklık kurduklarını hatırlatan Lundgren, yapılan ek yatırımlarla İpek Kağıt'ın Avrupa ve Asya'da en büyük kağıt üretim tesisleri arasında yer aldığını söyledi.

Türkiye temizlik kağıdına doymadı

TEMİZLİK kağıtlarının orta ve üst gelir grubuna hitap eden ürünler olduğunu söyleyen Fort James Avrupa Başkanı John Lundgren, şunları söyledi: ‘‘Türkiye, çok büyük bir potansiyele sahip. Türkiye'de kişi başına yıllık tüketim 500-600 gram arasında. Avrupa ülkelerinde ise bu miktar 10-11 kilo. Yani Avrupa doyma noktasına geldi. Avrupa ve ABD'de bu pazarın büyüme hızı yüzde 1-3 arasında. Türkiye ise yılda yüzde 10 büyüyor. Bu nedenle Türkiye potansiyeli büyük bir ülke.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı