Dünya Haberleri

DÜNYA

  Economist: Göçmen krizi Erdoğan'ı AB nezdinde 'vazgeçilmez ortak' yaptı

  Aynur TATTERSALL/ LONDRA (DHA)
  09 Ekim 2015 - 13:49Son Güncelleme : 09 Ekim 2015 - 14:16

  Economist dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başındaki Brüksel gezisini değerlendirerek, göçmen krizinin Erdoğan'ı AB nezdinde 'vazgeçilmez bir ortak yaptığı' yorumunda bulundu.

  İngiltere'de yayınlanan haftalık The Economist dergisinin bu haftaki sayısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta başındaki Brüksel gezisini değerlendiren bir makale yer aldı.

  “TÜRKİYE’NİN AB ADAYLIĞINDA ROLLER DEĞİŞTİ

  Dergi, Erdoğan’ın gezisinde ana gündemin Türkiye'nin AB adaylığı olmadığını, Türk bakanların AB'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin AB'ye olduğundan daha fazla ihtiyacı olduğunu söylediğini ve artık rollerin değiştiğini yazdı.

  AK Parti’nin 1 Kasım'daki seçimde, Meclis'te çoğunluğu sağlamak için mücadele ettiğini vurgulayan Economist, Türk liderlerin uzun yıllardır Avrupa’yı rica eden taraf olarak ziyaret ettiklerini ve insan hakları konusunda olumsuz bir tutumla karşılaştıklarını ancak bugün Avrupa'nın mülteci krizini beceriksizce yönetmesi nedeniyle Erdoğan'ın fazlasıyla öne çıktığını vurguladı.

  Erdoğan'ın Brüksel’de AB'den Türk vatandaşları için vize muafiyetinin yanı sıra ekonomik yardım ve enerji alanında işbirliği de istediğini belirten dergi, AB liderleri ve Erdoğan'ın bu görüşmelerin ardından, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde son 10 yılda başarılandan daha fazlasını elde edebileceklerinin mümkün olduğu yorumunu yaptı.

  Guardian: Avrupa Erdoğana ihtiyatlı yaklaşmalı
  Guardian: Avrupa Erdoğan'a ihtiyatlı yaklaşmalı
  AB mülteci krizini Türkiye ile aşacak
  'Avrupa'nın Erdoğan'a her zamankinden daha fazla ihtiyacı var'
  FT: AB, göçmen krizi nedeniyle Erdoğan'a eleştirilerini yumuşatıyor

  TÜRKİYE'NİN SINIRLARINI DAHA SIKI KONTROL ETMESİ KARŞILIĞINDA...

  Economist, anlaşmanın koşullarının mültecilerin yerleştirilmelerine yönelik kapsamlı bir anlaşma ile Türkiye'nin sınırlarını daha sıkı kontrol etmesi karşılığında Avrupa'dan maddi destek alması olabileceğini vurguladı. Dergi, ancak bu durumun AB'nin Türkiye'ye NATO gibi yaklaşması riski taşıdığı, bunun da ortak çıkarlara dayalı stratejik bir müttefiklik ilişkisi anlamına geldiğini; oysa AB'nin, potansiyel bir üyesinin içindeki gelişmelere de ilgisi olmasının önemine dikkat çekti.

   

   

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı