Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit'ten ‘Şehitler ve Gaziler Günü’

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2000 - 00:01

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'e TBMM tarafından gazi ünvanının verildiği 19 Eylül gününü ‘‘Şehitler ve Gaziler Günü’’, bu günün içinde bulunduğu haftayı da ‘‘Şehitler ve Gaziler Haftası’’ ilan etti. Ecevit, bunu kamu kurum ve kuruluşlarına şiir gibi bir genelgeyle duyurdu. Ecevit genelgesinde, gazi, şehit dul ve yetimlerinin kamudaki işlerinin takibi için gerekli özenin gösterilmesini istedi.

  Ecevit, dün yayınladığı genelgede, Türk milletinin tarih boyunca verdiği varolma mücadelesinden hep başarıyla çıktığını belirterek, ‘‘Bugün, 2000'li yılların güçlü ve saygın Türkiyesi'nin temelinde işte bu şanlı mücadele ve sonrasında kazanılan zaferler yatmaktadır’’ dedi.

  19 Eylül 1921 tarihinde TBMM'nin, ‘milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek’ Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'e gazi ünvanını verdiğini anımsatan Ecevit, bu olayın Cumhuriyetin ilk yıllarından bugüne uzanan çizgide gaziliğin temelini oluşturduğunu kaydetti. Ecevit bu yüzden 19 Eylül gününü Şehitler ve Gaziler Günü ve bugünün içinde bulunduğu haftanın da Şehitler ve Gaziler Haftası olarak kutlanmasının uygun görüldüğünü bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı