Gündem Haberleri

  Ecevit'ten IMF'e: Çok büyük haksızlık

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye'ye IMF ve Dünya Bankası'ndan yapılan yardımların aksatılmasının büyük bir haksızlık olduğunu belirterek, ''Bu haksızlığı, Sayın Derviş'in giderebileceğini umarım'' dedi.

  Ecevit, Başbakanlık Merkez Binası'ndan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Başbakan Ecevit, bir soru üzerine, ABD'de temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kemal Derviş ile dün akşam telefonda görüştüğünü belirterek, Derviş'in ABD'deki çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

  Ecevit, Derviş'ten yeni bir haber almadığını ifade ederek, ''Kendisi, Türkiye'ye yapılan haksızlığı herhalde bütün verileriyle, gerçekleriyle orada, mutahaplarına iletiyordur. Olumlu bir sonuç alınacağını dilerim. Türkiye, IMF ve Dünya Bankası ile ilişkilerinde son derece ayrıntılara özen gösteren bir tutum izlemiştir. Onun için Türkiye'ye yardımların aksatılması, bence çok büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığı, Sayın Derviş'in giderebileceğini umarım.''

  Ecevit, ''Diplomatik birtakım isteklerde bulunabilme yönünde bir kaygınız var mı? Bunu, Bakanlar Kurulu'nda dile getirdiniz mi?'' sorusuna, ''Bir kere Bakanlar Kurulu'nda yapılan konuşmalar, dışarıya sızdırılamaz. O konuda hiçbir şey söylemem. Fakat öyle bir durum da söz konusu değil'' karşılığını verdi.

  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, gazetelerde yer alan sözlerinin hatırlatılarak, değerlendirmesinin istenmesi üzerine Ecevit, ''Artık onlara beni karıştırmayın'' diye konuştu.

  ''IMF'nin Telekom yönetimi ile ilgili istekleri göz önünde bulunduruldu mu?'' şeklindeki soruya da Ecevit, şu karşılığı verdi:

  ''Dediğim gibi, Sayın Derviş'in görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeleri bu konuları da kapsıyor. Onun için ikisine de bir şey söyleyecek durumda değilim. Zaten ABD'deki ilişkilerle ilgili görüşlerini, bilgilerini Sayın Derviş, büyük bir saydamlık içinde kamuoyuna açıklıyor.''

  SEZER'İN VETOSU

  Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün veto ettiği, memurlarla ilgili yasaya ilişkin olarak da ''veto kararını henüz incelemediğini'' söyledi.

  Bir gazetecinin, ''IMF ile ilgili güven bunalımı oluşup oluşmadığına'' ilişkin sorusuna Ecevit, ''Öyle bir genellemede bulunmak istemem. Fakat dediğim gibi, bir kere Telekom ile ilgili olarak öne sürülen iddiaların gerçekle bir ilgisi yok. Emlak Bankası ile ilgili iddialar vardı. Bunun da gerçekliği olmadığı anlaşıldı. Faizlerin yüksekliğinden şikayet ediliyordu. Bu, IMF ile birlikte saptadığımız politikaların sonucudur ve çözümünü de birlikte bulmamız gerekir. Bunu da sayın Köhler'e telefon görüşmemizde belirttim'' yanıtını verdi.

  Horst Köhler ile yeni bir görüşme yapıp yapmadığının sorulması üzerine Ecevit, Köhler ile görüşmediğini belirterek, Derviş'in ABD'de olduğunu, görüşmeleri onun yapacağını ifade etti.

  Ecevit, daha sonra Oran şehrindeki evine geçti. (aa)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı