Gündem Haberleri

  Ecevit'e FP alkışı

  Hürriyet Haber
  28.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tayyip Erdoğan hakkındaki kararı anti-demokratik bulan ve ‘‘içine sindiremediğini’’ belirten DSP lideri Ecevit'e FP çevrelerinden övgü yağdı. Ecevit'in tavrını sevindirici bulan FP lideri Kutan, 312. maddenin değişmesi için DSP ile işbirliği yapacaklarını söyledi. Milli Gazete'de ise Ecevit'in tavrı için ‘‘Bravo’’ denildi.

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, DYP lideri Tansu Çiller'i defterden sildikten sonra Başbakan Mesut Yılmaz'a yaptığı diyalog çağrısından umudunu kesince, DSP lideri ve Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit'e yöneldi. Kutan, ‘‘Başbakan Yılmaz'la diyalog kuralım dedik. Bizim Erbakan'ın affını istediğimizi söyleyerek reddetti. Ecevit'in böyle önyargıları yok. Kendisiyle görüşeceğim’’ dedi.

  Kutan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan'ın cezasının Yargıtay tarafından onaylanması sonrasındaki durumu değerlendirirken, tashih-i karar başvurusunda bulunacaklarını, ancak sonuç almak konusunda iyimser olmadıklarını söyledi. Kutan, böyle bir başvurunun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından işleme konulması gerektiğini, O'nun tavrının ise belli olduğunu, bu nedenle olumlu bir sonuç sağlama umudunun çok az olduğunu vurguladı.

  Kutan, kendileri açısından en sevindirici durumun, Ecevit'in kararı ‘anti-demokratik’ bulması olduğunu söyledi. Ecevit'in, kararın onaylanmasıyla Erdoğan'ın ömür boyu siyasetten yasaklı hale gelmesini ‘içine sindiremediğini’ ifade ettiğini kaydeden Kutan şunları söyledi:

  ‘‘Karar konusunda sayın Ecevit'in gösteridiği bu tutum, bize Erdoğan'ın cezasının kaldırılması konusunda umut verdi. Zaten Ecevit'in bakanı olan Hikmet Sami Türk'ün TBMM'de bekleyen 312'inci madde değişikliğine ilişkin bir teklifi var. Önümüzdeki günlerde grup başkanvekillerimiz DSP grup başkanvekilleriyle bu teklifle ilgili bir görüşme yapacaklar.’’

  FP çizgisindeki Milli Gazete'nin dünkü başyazısı da ağırlıkla Ecevit'e ayrıldı. Hazreti Muhammed kastedilerek, ‘Mekke’den bir çıkıp, binler olarak dönenlerin anısına' diye sunulan yazıda, Ecevit'in Yargıtay kararına gösterdiği tepkinin aydınlar tarafından ibret vesikası olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek, Ecevit dahi girdiği yolun yanlışlığının farkına vardı. Erdoğan’ın mahkum edilmesine gerekçe kılınan yasa maddesine anti demokratik bularak karşı çıktı. Bravo' denildi.

  Van'a Ecevit çıkarması

  Başbakan Vekili ve DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, bugün Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez ile Devlet Bakanları Salih Yıldırım ve Işılay Saygın'la beraber Van'a gidiyor. Ecevit, 100'üncü Yıl Üniversitesi'nin açılış törenine katılarak konuşma yapacak. Ecevit bu gezi nedeniyle, İP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın ile bugün yapmayı planladığı görüşmeyi yarına erteledi. TOBB Başkanı Fuat Miras'ın da eşlik edeceği gezide Ecevit, üniversitedeki törenin ardından, DSP il örgütünün düzenleyeceği mitinge katılacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı