Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit: Ürkmüyorum

  Hürriyet Haber
  12.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 12.01.1999 - 00:01

  Ecevit, dün Başbakanlık koltuğunda Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Zor bir dönemden geçildiğini belirten Ecevit, ‘‘Ne olursa olsun, ağır koşullardan ürkmüyorum. Görevim zorluklarla mücadele etmek’’ dedi. Ecevit, bürokraside ‘Yasal zorunluluk olmadıkça’ atama yapılmayacağını da bildirdi. Sorularımız ve Ecevit'in cevapları şöyle:

  Soru: 20 yıl sonra tekrar başbakanlığa geldiniz, ne hissediyorsunuz?

  Ecevit: Ben ne zaman bir göreve gelsem Çalışma Bakanlığı, Başbakanlık; hep o görevlerin ağırlığını üzerimde hissettim. Ne olursa olsun, şimdi de ağır koşullardan ürkmüyorum. Görevim zorluklarla mücadele etmek. Bir de şunu düşünüyorum. Bu kadar siyasal istikrarsızlıktır, hükümetler değişiyor ama bir şey var ki Türkiye ilerlemesini sürdürüyor. O insana çok güven verici bir duygu. Yani Türkiye, hükümetlere rağmen ilerliyor, biz de hükümet olarak elimizden geldiği kadar bu ilerlemeye katkıda bulunacağız.

  İlk ele alacağınız konu ne olacak? Böyle bir planınız var mı?

  - Zaten kısa bir süre üç aylık dönem için iktidar olacağız. Belki yeni Meclis'ten sonra da en fazla bir ay olacağız. Dolayısıyla iddialı bir programla milletin önüne çıkamayacağız. Hedefimiz Türkiye'yi esenlik ve güvenlik içinde seçimlere kadar götürmek. Hem can güvenliği, hem de oy güvenliğini sağlamak. Onun dışında Bankalar Yasası'nı mutlaka çıkarmak istiyoruz. Ekonomideki krizin etkilerini asgariye indirebilmek için o konuda görüş ayrılıkları vardı CHP ve DYP'nin. Uzlaşma yolu ile bunları aşabileceğimize inanıyorum. Onun dışında ülkeyi esenlikli olarak seçime götürmek. Ayrıca başlattığımız reformların uygulamaların özenle sürdürmek. Ayrıca başka reform hazırlıklarımız da var. Bunlardan bazıları Meclis'in gündeminde. Onlara pek fazla vakit ayırabileceğimizi sanmıyorum. Sınırlı görev hükümeti olduğumuzun bilincindeyim.

  AF KONUSU YATTI

  Af konusunu bu hükümette gündeme getirir misiniz?

  - O konuda bize destek veren bir parti yok maalesef. Fakat seçimden sonra güçlü bir şekilde gelebileceğimizi umuyorum. O zaman bütün hazırlığımızı adil ölçüler içerisinde tamamlayıp affı çıkaracağız, elimizden gelen çabayı göstereceğiz.

  Sayın Yılmaz ile görüştünüz. Sizden özel bir ricası oldu mu?

  - Hayır, zaten görüşmelerimiz sürecek. Aramızda çok güzel bir uyum ortamı oluştu.

  Bürokraside büyük bir boşalma oldu. Yeni atamalar ve tayinler olacak mı?

  - Bize de çok büyük başvuru akını oldu. Tabii çok sınırlı sayıda yurttaşımızı tatmin edebiliyoruz, yerlerin sınırlılığı açısından. Fakat bürokrasinin fazla da boşaldığını sanmıyorum. Bürokrasinin istikrar içinde çalışması bence çok önemli. Türkiye için büyük güvence. Bizim de hükümet olarak ilk kararımız atamalar ile uğraşmamak.

  Bu dönemde hiç atama olmayacak mı?

  - Hayır. Çok zorunlu olmadıkça yasal açıdan zorunluluk ile karşılaşmadıkça atama yapılmayacak. Ben zaten biliyorsunuz, bütün görev dönemlerimde kimleri bulduysam onlarla çalıştım. Ondan da hiçbir zarar görmedim, yarar gördüm

  Bakanlarınıza da aynı öneride bulunacak mısınız?

  - Tabii, zaten onlar da biliyorlar.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı