Ecevit: Telekom'da satılacak hisse yüzde 34'e kadar çıkabilir

Hürriyet Haber
14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

DÜN Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile biraraya gelen Başbakan Bülent Ecevit, Türk Telekom'un blok satışının yüzde 20 de olabileceğini, yüzde 34'e kadar da çıkabileceğini belirterek, bunların ayrıntılarını bir kaç gün içinde saptayacaklarını bildirdi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Türk Telekom'un blok satışının yüzde 20 de olabileceğini, yüzde 34'e kadar da çıkabileceğini belirterek, bunların ayrıntılarını bir kaç gün içinde saptayacaklarını bildirdi.

Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Çankaya Köşkü'nde yaklaşık 20 dakika süren haftalık olağan görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

‘‘Dünkü zirveden Telekom'un özelleştirilmesinin hızlandırılması kararı çıktı. Yüzde 20'sinden fazlasının özelleştirilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekli. Ancak Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ün bazı itirazları vardı. Telekom'un yüzde kaçı özelleştirilecek?’’ sorusunu Bülent Ecevit, şöyle yanıtladı:

SEÇENEK ÇOK

‘‘Çeşitli seçenekler var tabi. Blok satış yüzde 20 de olabilir, yüzde 34'e kadar da çıkabilir. Ayrıca kamu personeline Telekom'da çalışanlara ve halka arz edilecek hisseler de var. Bunların ayrıntılarını önümüzdeki bir kaç gün içinde saptayacağız’’ diye yanıtladı.

Bülent Ecevit, ‘‘Çalışmalar ayın 15'ine yetişecek mi yoksa ihale iptal edilirse yeni bir ihale mi açılacak?’’ sorusuna ise ‘‘O konuda olabildiğince hızlı hareket etmek istiyoruz. Bir sorun olacağını zannetmiyorum.’’ karşılığını verdi.

Türk Telekom'un yüzde 20 hissesinin blok satışla özelleştirilmesi için açılan ihaleye teklif veren olmamıştı. Yabancılar, bir süredir özelleştirilecek hisse miktarının artırılması ve Türk Telekom yönetiminde daha fazla söz sahibi olmak için kulis yapıyor.

PETROL FİYATLARI

Dünya petrol fiyatlarının olumsuz etkilerinin azaltılmasına ilişkin her türlü tedbir alınacağına ilişkin dünkü Liderler Zirvesi sonunda bir karar açıklandığının hatırlatılması ve bu tedbirlerin ne olduğunun sorulması üzerine Ecevit, şöyle konuştu:

‘‘O tedbirler üzerinde duruyoruz. Önümüzdeki bir kaç gün içinde ayrıntıları saptayabiliriz. Fakat bu arada geçen gün de söylediğim gibi petrol fiyatlarındaki yükseliş devam mı edecek, düşüşe mi geçecek, o bu ya sonunda belli olacak. Ona göre tavrımızı belirleyeceğiz.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı