Ecevit: Tahkim olmazsa yabancı sermaye gelmez

Hürriyet Haber
14.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Bülent Ecevit, uluslararası tahkimle ilgili Anayasa ve yasa değişikliğini sonuçlandırmak üzere olduklarını açıkladı. Ecevit, ‘‘Bu olayı kapitülasyonlara benzetmek, abartılı kaygı’’ dedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, uluslararası tahkimle ilgili Anayasa ve yasa değişikliği çalışmalarının birkaç gün içinde sonuçlandırılacağını bildirdi. Uluslararası tahkime yönelik eleştirileri ‘‘abartılı kaygılar’’ olarak nitelendiren Ecevit, ‘‘Bundan kaçınarak, Türkiye'nin kalkınması için gerekli yabancı sermayeyi, teknolojiyi Türkiye'ye çekebilmemiz olanaksız denebilecek kadar zor’’ dedi.

Ecevit, Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit bir soru üzerine uluslararası tahkimle ilgili Anayasa ve yasa değişikliği çalışmalarını ilk fırsatta Bakanlar Kurulu'nda görüşüp Meclis'e sunacaklarını kaydetti. Uluslararası tahkimin kapitülasyonlara benzetilmesi gibi eleştirileri de Ecevit, şöyle değerlendirdi:

‘‘Bunlar abartılı kaygılar. Ama kamuoyunun bu konuda duyarlı olması da iyi bir şey. Biz, uluslararası tahkimi çağımızın kaçınılmaz bir gereği olarak benimsemek zorundayız. Ama ulusal egemenliğimizi korumaya da olabildiğince özen göstereceğiz. Bu, bütün dünyada yaygınlaşan bir uygulama. Bundan kaçınarak, Türkiye'nin kalkınması için gerekli yabancı sermayeyi, teknolojiyi Türkiye'ye çekebilmemiz olanaksız denebilecek kadar zor.’’

Ecevit, özellikle enerji başta olmak üzere altyapı yatırımlarının kısa sürede sonuçlandırılması açısından bu uygulamaya gidilmesinin çok yararlı olacağına inandığını belirtti.

Ecevit, bir gazetecinin MHP'nin koalisyon ortaklarıyla görüşerek emeklilik yaşının biraz daha aşağıya çekilmesi yönünde çaba harcayacaklarına ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine de, ‘‘Biz, Sosyal Güvenlik Reformu Tasarısını üç koalisyon ortağı olarak birlikte, hiçbir tereddüt olmadan benimsedik’’ diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı