Ecevit: SSK'yı kurtaracağız

Hürriyet Haber
29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sosyal güvenlikte geçmiş yıllarda sorumsuzca verilen ödünleri düzeltmeye çalıştıklarını belirten Başbakan Bülent Ecevit, SSK'yı kurtarmaya kararlı olduklarını belirtti.

Başbakan Bülent Ecevit, SSK'yı kurtarmaya kararlı olduklarını açıkladı. Dün partisinin grup toplantısında konuşan Ecevit, ‘‘Geçmiş yıllarda sorumsuzca ödünler verildi. Şimdi bunu düzeltmeye çalışıyoruz. Türk-İş oldukça uzlaşmacı yaklaşıyor. Sayın Çalışma Bakanımız ile Türk-İş başkanı arasında görüşmeler sürüyor. Bunun olumlu bir uzlaşmaya varacağını umut ediyorum. Emeklilik yaşını indirmemiz mümkün değil. Ama prim ve ödenen gün sayısında uzlaşma bulunabilir’’ dedi.

SSK Yasa Tasarısı nedeniyle bazı yorumcularca eleştirildiğini hatırlatan Ecevit, şöyle devam etti:

‘‘Hükümet iş çevrelerine veriyor, çalışanlara vermiyor iddiası haksız bir iddiadır. DSP'nin işçileri düşünmediği yorumları gerçekle bağdaşmıyor. İzninizle, tevazuyu bir yana bırakarak şunu belirtmek isterim ki; siyasal yaşamda kimse işçiyi benden daha çok düşündüğünü söyleyemez.’’

DSP'nin 1963'de başlayan işçi hakları mücadelesinden doğduğunu savunan Ecevit, ‘‘Memurlara hakkı olan zammı veremedik ama ilk kez bu yıl enflasyona da ezdirmedik’’ dedi. Ecevit, Türkiye'de şu anda en büyük sıkıntıyı köylünün çektiğini belirterek şunları ekledi:

‘‘Türkiye bu yıl köylüye hakkı olan parayı ödemekte zorlanıyor. Ama yine de köylü miting yapıp sesini duyuramıyor, genel grev tehdidinde bulunmuyor, ayağa kalkmıyor.

Bu nedenle onların sorununu çözmek de bize düşüyor.’’

Ecevit, hükümetin aldığı ekonomik önlemlerden sonra, şimdi artık sorumluluğun iş çevrelerine geçtiğini söyledi. Koalisyonun tam bir uyum içinde ve süratle çalıştığını söyleyen Ecevit, önceki gün Anayasa Komisyonu'nda kabul edilen Uluslararası Tahkim Tasarısı'na da değinerek, şöyle dedi:

‘‘Tahkim çağımızın gereğidir. Başka türlü Türkiye'ye sermaya ve teknoloji akımı sağlamamız mümkün değil. Bu yasanın çıkmasından sonra özellikle altyapı yatırımları konusunda önemli miktarda yabancı sermayenin geleceğini umuyoruz. Bizi heralde IMF kurtarmayacaktır. Biz kendi kendimizi kurtarmak zorundayız. Türkiye ekonomik kurtuluş mücadelesi vermektedir. Hükümet olarak bu zorlukları yenecek güçteyiz.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı