Ecevit: Sokağa çıkıp uzlaşmayı gölgelemeyin

Hürriyet Haber
22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Bülent Ecevit, emeklilik yaşı ve kayıt dışı ekonomiye karşı mücadeleden ödün vermeyeceklerini bildirdi. Ecevit, sendikalara, ‘‘Bazı maddeler gözden geçirilir. Yeter ki, sokak gösterileri, amaç dışı katılımlar nedeniyle uzlaşıyı gölgelenmesin’’ uyarısında bulundu.

Başbakan Bülent Ecevit, emeklilik yaşı ve kayıt dışı ekonomiye karşı mücadeleden ödün vermeyeceklerini, ancak bazı hükümleri yeniden gözden geçirdiklerini bildirdi. Ecevit, sendikacıları, ‘‘Sokak gösterileri, amaç dışı katılımlar nedeniyle uzlaşıyı gölgelemeyin’’ uyarısında bulundu.

Ecevit, dün partisinin Meclis Grubu'nda, Sosyal Güvenlik Tasarısı, koalisyon ortaklarının uyumu, vergi taslağı üzerindeki görüşlerini şöyle dile getirdi:

ORTAKLARIN UYUMU:

Koalisyon ortakları arasında, basında yer alan haberlerin aksine, büyük bir uyum vardır. Bu, Türkiye için büyük bir nimettir. Gereksiz, yanlış haberlerle uyuma gölge düşürülmemesini diliyorum. Siyasi açılardan riskli konularda da, tahkim gibi önemli anayasa değişikliğinde de aynı kararlılığı ve uyumu gösteriyoruz.

GERİ ADIM YOK:

Sosyal güvenlik tasarısında da ortaklar arasında görüş ayrılığı yoktur. Hükümet bu konuda tam bir kararlılık sergilemektedir. Demokrasi, bir uzlaşı rejimidir. Türk-İş'in uzmanları ile tasarıyı incelemeyi sürdürüyoruz. Bu noktada bir uzlaşı olanağı görülüyor. Emeklilik yaşından ve kayıt dışı ekonomiye karşı mücadeleden herhangi bir ödün vermemiz sözkonusu değildir.

GÖSTERİLERE DİKKAT:

Ancak başka konularda uzlaşma olacağını umuyorum. Yeter ki, sokaktaki gösteriler, amaç dışı katılımlar nedeniyle uzlaşıyı gölgelemesinler. Buna da özellikle Türk-İş'in özen göstereceğini umuyorum. Diğer sendika kuruluşlarının da aynı özeni göstereceklerini biliyorum. Eğer bu konuyla aslında ilgili olmayan, her sokak gösterisini istismar etmek isteyenlerin katılabileceği toplantılar, sendikaların iradeleri ve isteği dışında bazı olumsuzluklara yol açabilir. Bunu sendikacıların, büyük deneyimleriyle gereğince değerlendireceklerini umuyorum.

Bu arada, TBMM Sağlık ve Sosyal İşler Komisyonu'nda, Bakanlar Kurulu'ndan geldiği gibi kabul edilen Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı bugün ve yarın da Plan ve Bütçe Komisyon'unda ele alınacak. Hükümet, tasarıyı önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'ndan çıkarmak istiyor.

Uluğbay'ın istifası henüz gelmedi

Başbakan Bülent Ecevit, intihar girişiminde bulunan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın istifasının henüz kendisine uluşmadığını söyledi. Ecevit, dün Meclis Grubu çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ecevit, Uluğbay'ın yerine yapılacak atamaya ilişkin bir soruya, ‘‘Henüz arkadaşlarımla görüşme olanağı bulamadım’’ yanıtını verdi. Bir başka soru üzerine ise Ecevit, Uluğbay'ın istifasının şu ana kadar eline geçmediğini söylemekle yetindi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı