Gündem Haberleri

  Ecevit: Parti kapatmayı zorlaştıracağız

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Başbakan Bülent Ecevit, öteden beri parti kapatmaların zorlaştırılmasından yana olduklarını belirterek, "Umuyorum ki, Anayasa değişikliği paketi 17 Eylül'de gündeme geldiğinde, siyasi partilerin kapatılmasını iyice zorlaştırıcı değişiklikler yapılacaktır" dedi.

  Ecevit, TRT-1'de canlı olarak yayınlanan ''Pazar Panorama'' programına katılarak, soruları yanıtladı.

  SAYISAL DEĞİŞİKLER KOALİSYON DÜZENİNİ DEĞİŞTİRMEZ

  FP'nin kapatılmasıyla bağımsız kalan milletvekillerinden bazılarının MHP'ye geçeceğine ilişkin iddiaların anımsatılarak, bunun hükümetin uyumuna etki yapıp yapmayacağı sorusuna da Ecevit, ''Sayın Bahçeli de defalarca söyledi. Koalisyon protokolünde bu belirtiliyor. Milletvekili sayılarında değişiklik olmasının, hükümet düzenlemesini değiştirmeyeceğini protokole koymuştuk'' dedi.

  FP'NİN İMAJI ERBAKAN DÖNEMİNDEN FARKLIYDI

  Başbakan Bülent Ecevit, kapatılan FP'de, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın genel başkanlık yaptığı dönemdekinden, daha farklı parti yapısının ortaya çıktığını ifade ederek, ''Fakat laiklik konusundaki sıkıntıları ortadan kalkmış değildi'' dedi.

  Kapatılan FP'nin, Merve Kavakçı'nın TBMM'ye girmesinden bu yana nasıl bir tablo çizdiğinin sorulması üzerine Ecevit, kapanmış olan partiyle ilgili konuşmanın doğru olmayacağını, bir arayış içinde olunduğunu söyledi. Ecevit, ''Tabii, ayrılıklarımız, karşıtlıklarımız oldu. Fakat Sayın Erbakan'ın Genel Başkanlık yaptığı dönemindekinden, daha farklı parti yapısı ortaya çıktı. Gündeme getirdikleri sorunlar, daha farklı, daha değişik, daha geniş perspektif içinde ele alınan konulardı. Bir değişiklik oldu fakat laiklik konusundaki sıkıntıları ortadan kalkmış değildi. Değişik parti imajı giderek değişiyordu'' diye konuştu.

  ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNDEKİ GECİKME

  Ecevit, öteden beri parti kapatmaların zorlaştırılmasından yana olduklarını, geçen yıl Anayasa değişikliğini gündeme getirdiklerini ancak yeterli çoğunluğu sağlayamadıklarını anımsattı. Bazı çevrelerin,''Siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili anayasa değişikliği konusunda siz geç kaldınız'' yönünde eleştiri yönelttiklerini kaydeden Ecevit, ''TBMM'de bir karar reddedildi mi, üzerinden bir yıl geçmeden yeniden gündeme gelemez. Bizim elimizde olmayan bir gecikme. Umuyorum ki, Anayasa değişikliği paketi 17 Eylül'de gündeme geldiğinde, siyasi partilerin kapatılmasını iyice zorlaştırıcı değişiklikler yapılacaktır'' dedi.

  Ecevit, ''Kapatmada, bir parti ya kapatılıyor, ya kapatılmıyor. Ya idam ya beraat. Bunun ortasında başka seçenekler olamaz mı?'' yönündeki soruya, ''Başka seçenekler bulmak gerekiyor. 37 maddenin içinde ona da değiniliyor, daha başka düşünceler de gündeme getirilebilir. İlke olarak yönetim kurulunun günahı, kanunlara aykırı davranması yüzünden bütün partinin, partililerin cezalandırılması doğru olmuyor. Buna bir çözüm getirilecek herhalde'' karşılığını verdi.

  SİYASİ YASAĞA AÇIKLIK

  Kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve İstanbul Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasaklı olduğunun vurgulandığı ancak siyasi faaliyetlerde bulunduğunun görüldüğü, Erdoğan'ın ise yasaklı olmadığını söylediğinin anımsatılması üzerine Ecevit, hukukçu olmadığını söyledi.

  Ecevit, ''Açıklama gerekmez mi?'' sorusu üzerine, ''Gerekir tabii.Onu Adalet Bakanı ile konuşabilirim. Onu hemen halletmemiz lazım'' dedi. (Ankara/aa)








  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı