Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit, ölüm oruçlarına hekim müdahalesi istedi

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.12.2000 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, cezaevindeki ölüm oruçları konusunda hekimlerin devlete yardımcı olmasını istedi.

  Ecevit, gazetecilere yaptığı açıklamada af konusunda liderlerin uzlaşmaya vardığını açıkladı. Af değil şartlı salıverilme konusunda uzlaşıldığını açıklayan Ecevit, liderlerin yasa tasarısını hazırladığını ve büyük olasılıkla da tasarının yarın Mecli'e geleceğini bildirdi.

  Ecevit, F tipi cezaevlerini protesto için başlatılan ve bugün 47. günü dolan ölüm orucu konusunda da şunları söyledi:

  "Ölüm oruçları bizi son derece üzüyor ama cezaevleri silahlı karargahlar haline gelmişti. Hiç bir devlet buna katlanamazdı. O nedenle F tipine geçmeye kararlıyız. Bu tipe tepki göstermenin hiç bir anlamı yoktur. Kendi arkadaşlarını ölüme zorlayanların insanlıkla ilişkisi olamaz. Bazı yazarların ölüm oruçlarına katılmasını anlamak ise mümkün değildir. Hekimler ölüm oruçlarına müdahale etmeyeceklerini söylüyorlar. İntihara kalkıştığı vakit herkes ona yardım etmek için gayret eder. Buna da müdahale edilmesi lazım. Hekimlerin devletin çağrılarına kulak vereceğine inanıyorum" dedi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ecevit, "Af konusunda halkımızı rahatsız edecek hiç bir şey yok. Bu af yasası değil şartlı salıverilme" dedi.

  Liderler zirvesinde finans konusunda da herşeyin görüşüldüğünü söyleyen Ecevit, "Merak edilecek bir şey yok" mesajı verdi.

  Mahkûmlar ölüm sınırında

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı