Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit kursun bizden destek

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ocak 1999 - 00:01

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, dün, başdöndürücü bir siyasi trafiğe yolaçan son dakika manevrasıyla DSP lideri Bülent Ecevit'in tek başına kuracağı azınlık hükümetine destek vereceklerini ilan etti. Çiller dün çok sıkışık bir program çerçevesinde liderler turu yaptı. Çiller önce Ecevit'i ziyaret ederek 20 dakika görüştü. Çiller, Ecevit'e ‘‘Tek başına kuracağınız azınlık hükümetine destek vermeye hazırız’’ mesajını iletti.

  SEÇİMİN GARANTİSİ

  Daha sonra Başbakan Mesut Yılmaz'la görüşen Çiller, bu buluşmanın ardından düzenlediği basın toplantısında, Ecevit'in azınlık hükümetini gündeme getirmelerinin gerekçesini, ‘‘Seçimlerin tarihini garanti altına almak ve bir oyun oynanmasını engellemek’’ olarak açıkladı. Parlamenter demokrasiye yapılmak istenen suikasti engellemeyi amaçladıklarını söyleyen Çiller, ‘‘Türkiye çifte dayatma altındadır. Ya seçimlere düşürülen hükümetle gidilecek, ya da üçüncü şahsın kuracağı hükümetle gidilecek’’ dedi. ‘Grubu bulunan bütün partilerin, Ecevit’in azınlık hükümetini desteklemesini' isteyen Çiller, ani karar değişikliğini soran gazetecilere, ‘‘Seçimlerin ertelenme söylentilerinin olduğu bir ortamda Sadi Irmak, Naim Talu hükümetleri gibi bir oluşumun engellenmesini istedik’’ diye konuştu.

  ECEVİT: YADIRGAMADIM

  Çiller'in açıklamasının ardından Ecevit, Yılmaz'ı ziyaret etti. Yaklaşık 25 dakika süren görüşmeden sonra açıkama yapan Ecevit, ‘‘Kuracağım azınlık hükümetine destek verilmesi, benim temaslarım sırasındaki formüllerden biriydi. Yılmaz, şimdi bunu yadırgamadığını, daha önce destek vereceklerini ifade ettiğini anımsattı’’ dedi. Görev Erez'de iken böyle temasların yapılmasını yadırgayıp, yadırgamadığı sorusu üzerine Ecevit, ‘‘Kendisi öyle uygun buldu. Zaten Erez'e görev verilmesini kabul etmiyor. O'na karşı tavır almıştı. O bakımdan yadırganacak tarafı yok’’ dedi.

  YILMAZ'DAN DESTEK

  Yılmaz da Ecevit ile bu görüşmesinden sonra ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le görüşmesinden önce şu açıklamayı yaptı: ‘‘Şu ana kadar güvenoyu alacak hiçbir hükümet formülü üzerinde maalesef uzlaşma sağlanamamıştı. Bugün bizi ziyaret eden sayın Çiller'in daha önce reddettiği Sayın Ecevit'in başkanlığındaki bir azınlık hükümeti formülünü kabul etmesiyle, ilk defa güvenoyu alacak bir uzlaşma sağlanmış gözüküyor. Biz zaten buna daha önce de destek olduğumuzu, Sayın Ecevit'in görevi sırasında kamuoyuna açıklamıştık. Dolayısıyla bizim açımızdan herhangi bir sorun sözkonusu değil. ANAP olarak bizim katkımızı gerektirecek her hükümet çözümüne bundan sonra da olumlu ve sıcak yaklaşacağımızı, destek vereceğimizi bir defa daha ifade ediyorum.’’

  Kapıda karşıladı

  DYP Lideri Çiller, dün sabah Bilkent'te Başkanlık Divanı'nı topladıktan sonra ilk olarak Ecevit'ten randevu aldı. Kurmaylarıyla birlikte DSP Grubu'na giden Çiller'i Ecevit kapıda karşıladı. Çiller, Ecevit görüşmesinden memnun ayrıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı