Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit: İnşallah dünya savaşı olmaz

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.03.1999 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, NATO kuvvetlerinin dün akşam Kosova'yı bombalamasının ardından yaptığı değerlendirmede, ‘‘Geliyorum diyen bir savaştı. İnşallah bir dünya savaşına dönüşmez’’ dedi. Ecevit, Rusya'nın, ABD'ye muhtaç olduğu için Sırpların lehine tavır almaya gücünün yetmeyeceğini söyledi.

  Ecevit dün akşam TGRT'de yayınlanan ‘Alternatif’ programında Sebahattin Önkibar'ın sorularını yanıtlarken, NATO'nun saldırısıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Müdahale bekleniyordu. Kosova olayı aslında Sırpların saldırganlığı ve kazanılmış hakları geri almasıyla ortaya çıktı. NATO ülkeleri barış için ellerinden gelen çabayı gösterdiler. Ancak Miloseviç ve Sırp yönetimi inadını sürdürdü. Geliyorum diyen bir savaştı. İnşaallah bir dünya savaşına dönüşmez.’’

  Ecevit, Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in Sırpların lehine askeri önlemler alınabileceğini söylemesine rağmen, buna gücünün yetmeyeceğini ifade etti. Ecevit bu sözlerine gerekçe olarak Rusya'nın ekonomik bakımdan IMF ve ABD'nin desteğine muhtaç olmasını gösterdi.

  Çıkabilecek savaşın Irak, Makedonya, Arnavutluk ve hatta Türkiye'ye sıçrayabileceğine dikkat çeken Ecevit, Kosova'dan ayrılmak zorunda kalan 250 bin kişinin içinde, Türkiye'ye gelmek isteyenlerin de bulunduğunu bildirdi.

  Türkiye'nin bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken Ecevit, NATO girişimi için Türkiye'nin hava harekatı bakımından katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti. Yunanistan'ın açıktan karşı çıkmasa da aslında Sırpların yanında yeraldığını ileri süren Ecevit, Kosova'nın da bir Bosna olabileceğini uyarısını yaptı.

  Ecevit, kara harekatıyla desteklenmeyen bir hava harekatının sınırlı sonuç vereceğini de kaydetti.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı