Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Ecevit’in tedavisi eksik yapıldı' raporu

  Cem TURSUN / DHA
  19 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Şubat 2011 - 14:47

  Adli Tıp Kurumu’nun, merhum Başbakan Bülent Ecevit’in rahatsızlığı sırasında Başkent Üniversitesi Hastanesi’nce verilen rapor ve belgelere ilişkin hazırladığı rapor, İkinci Ergenekon davasının görüldüğü mahkemeye ulaştı.

  Adli Tıp Kurumu 1’inci İhtisas Kurulu’nca hazırlanan raporda, Ecevit’in 17-27 Mayıs 2002’de yapılan tedavisinde, kaburga kırığına ilişkin tedavinin tıbben uygun olduğu ancak Parkinson hastalığı açısından hastane ve evdeki tıbbi kayıtlar ve takiplerde tutulan notlarda eksikliklerin dikkat çektiği belirtilerek şöyle denildi:“GATA tarafından yapılan takipte ilaç dozunun yükseltilmiş olması ve klinik bulguların daha iyi olduğunun not düşülmesi düşünüldüğünde dopaminerjik tedavinin yetersiz kaldığının kabulü gerektiği oy çokluğuyla mütalaa olunur.”
   
  Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Haberal’ın avukatları rapora itiraz ederek “Raporda 5’e 5 eşit oy olmasına rağmen, konuyla ilgili ihtisası bulunmayan adli tıp uzmanı kurul başkanının oyuna öncelik tanınarak oy çokluğu denildiğini” belirttiler.

  MASUM TÜRKER: RAPOR GERÇEKLERİ YANSITMIYOR

   Ecevit’in ölümünde ihmal olduğunu iddia eden Adli Tıp raporuyla ilgili fikrini sorulan DSP Genel Başkanı Masum Türker, raporun gerçekleriyansıtmadığını düşündüklerini belirterek şöyle konuştu:

  “Açıklanan rapor, Ergenekon olayına rahmetli Bülent Ecevit'in sağlığını karıştırmak istedikleri bir rapordur. Eğer Ergenekon’u örgütlü olarak darbeye yönelik görülüyorsa, 2002 yılında AK Parti’nin iktidar olmasına neden olan sivil darbenin gözden geçirilmesi gerekir. O günün gazete manşetlerinde, televizyonlardaki haber programlarında DSP ve MHP’yi iktidardan uzaklaştırmak için komplo kurulduğu ve bu komplonun da o tarihte Irak’a yapılacak ABD operasyonu için olduğu görülecektir.Bu raporla ilgili olarak da şunu söylüyorum, bir defa parkinson hastalığı denilmiş. 2001 yılı sonunda, ilk tedavisinde de Alzheimer hastalığı olduğu söyleniyordu. Yapılan tedavi sonrası sayın Ecevit kilo almıştı. İkinci hastalığında ise hastaneye gidiş sebebi raporda söylendiği gibi kaburga kırığı değil, gaz sıkışması sonrasıydı. Yapılan tedavinin ardından bakım için eve gitti. Biz bu raporun gerçekleri yansıtmadığını düşünüyoruz. Hipokrat yemini etmiş doktorların, belgelere bakarak fiil tetkik yapmadan görüş bildirmelerini de doğru bulmuyoruz. Görüş bildireceklerse de o günün haberlerine bakmaları gerekir”

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı