Gündem Haberleri

  Ecevit: IMF'in kaygıları yersiz

  Hürriyet Haber
  01.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Başbakan Bülent Ecevit, IMF'in Telekom'un yönetimiyle ilgili kaygılarını "yersiz" bulduğunu söyledi. Ecevit, "Kim Yönetim Kurulu üyesi olacak, kim yetkili durumda olacak, bunlar bir ülkenin içişleri ile ilgili ayrıntılardır" dedi.

  Ecevit, TRT-1'de canlı olarak yayınlanan ''Pazar Panorama'' programına katılarak, soruları yanıtladı.

  Telekom Yönetim Kurulu'na ilişkin tartışmaların anımsatılması üzerine Ecevit, kendisinin birisini atama durumunun söz konusu olmadığını, katkısının bulunmadığını bildirdi.

  DERVİŞ'İN SİYASETLE İLGİSİ YOK

  Devlet Bakanı Kemal Derviş'in siyasi harekete girişip girmeyeceği ve en çok DSP'ye yakın olduğunun konuşulduğunun ifade edilmesi üzerine Ecevit, ''Ne siz sormuş olun, ne de ben yanıtlayım. Doğru değil. Şu sırada Sayın Derviş'in siyasetle ilgisi yok, çok önemli bir görevi var. Siyasal senaryoların içine onun çekilmesini doğru olmayacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

  Derviş'in, Turgut Özal'a hayranlığını dile getirdiğinin anımsatılarak, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Ecevit, ekonomik açıdan son derece duyarlı bir aşamadan geçildiğini, bu aşama ortalığı sarsmadan geçilebilirse çok şeyin çözüleceğini vurguladı. Ecevit, bu tür tartışmaları, vatandaşlar ve basının yapabileceğini ancak bu tür tartışmalara çok zorlanmazsa kendisinin girmesinin doğru olmayacağını söyledi.

  IMF'İ BEN ARADIM

  IMF Başkanı Kohler'in, dün kendisine telefon açarak, Emlakbank yasasının onaylanmaması ve Telekom yönetim yönetimi konularındaki rahatsızlıklarını ilettiği yönünde çıkan haberin anımsatılması üzerineEcevit, şunları kaydetti:

  '''Haber genelde doğru ama bir yanlışlığı var. IMF beni aramadı, ben IMF'yi aradım. Nedenim de şuydu: Meclis'te çok yoğun bir çalışma yaptık. Bu çalışmalardan bir kısmı IMF ile ilişkilerimizi ilgilendirenyasalardı. Sayın Kohler'i arayıp, bu konuda onun da sevineceğini düşünerek, bilgi verdim. (IMF'nin üzerinde durduğu ve bizim de benimsediğimiz yasaların tümü çıktı) dedim. (Son derece de hızlı bir çalışma yaptı TBMM. Herhalde buna siz de sevinmiş olmalısınız) dedim.

  TELEKOM YÖNETİMİ İÇ İŞİMİZ

  Bazı kaygıları var, bence yersiz kaygılar. Telekom konusu dillere düşmeseydi bunca zamandır herhalde IMF, üzerinde durma gereği bile duymazdı. Kim Yönetim Kurulu üyesi olacak, kim yetkili durumda olacak,bunlar bir ülkenin içişleri ile ilgili ayrıntılardır. Bunun üstünde durmanın doğru olmadığını kendisine söyledim. Emlakbank'la ilgili kanun hala çıkmadı dedi. (Ne yapalım biz çıkardık Cumhurbaşkanı'na arzettik o da süresi içerisinde bir yanıt verecek. Artık bunun üzerinde durmayın) dedim.''

  IMF'LE İLİŞKİLER BÜTÜN ÜLKELER İÇİN ZOR

  Başbakan Ecevit, TRT'de yayınlanan ''Pazar Panorama'' programına katıldıktan sonra çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Ecevit, bir gazetecinin, ''IMF'den gelecek ikinci dilim kredi için Telekom yönetiminin belirlenmesi önem taşıyordu, ancak IMF'den gelen açıklamalar pek de tatmin edici olmadığı yönünde. Buna Emlakbank ile ilgili yasal düzenlemeyi de katıyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna şöyle yanıt verdi:

  ''IMF ile görüşmeler her zaman her ülke için çetin ve zor olmuştur. Fakat ben bu zorlukları kendi çalışmalarımızla, ilişkilerimizle aşacağımıza inanıyorum. Zannederim IMF ile ilişki kurmuş hiçbir ülke, Türkiye kadar vaatlerine bağlı hareket etmemiştir. Çıkarılması istenen, beklenen yasaların tümü TBMM tatile girmeden önce çıkarılmıştır. Onun için bir sorun olacağını ummuyorum.

  Emlakbank ile ilgili olarak da yasa çıkmış. Sayın Cumhurbaşkanı'nın yetkisi var, o da inceleyecek. Türkiye, demokratik bir ülke. IMF istiyor diye, birtakım kurallar çiğnenemez. Tabii onlar da bizden böyle birşey beklemezler. O bakımdan hep endişeli olabiliriz, kaygılı olabiliriz sorun çıkacak mı diye. Çünkü IMF ile ilişkiler bütün ülkeler için zor olmuştur. Fakat şu ana kadar ciddi bir sıkıntımız olmadı.'' (Ankara/aa)
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı