Ecevit: IMF bizim programı takdir etti

Hürriyet Haber
04.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Başbakan Bülent Ecevit, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) mali yardımının hükümetin yapacağı reformlara bağlı olduğunu belirtti. Ecevit, ‘‘Bütün toplum kesimleri için bir kemer sıkma dönemi mi başlıyor?’’ sorusu üzerine, IMF ile yapılan görüşmelerin bununla ilgisinin olmadığını söyledi.

IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin önceki günkü basın toplantısını izlerken bazı yanlış anlamaların olduğunu ifade eden Ecevit, şöyle konuştu:

‘‘Sayın Cottarelli, konsolidasyondan bahsedince borsa endeksi derhal hızla düşmeye başladı. Belli ki Cottarelli'nin kastettiği konsolidasyonun, daha önce piyasaya çıkmış olan asılsız söylenti ile ilgili olmadığı benim görüşüme göre belli idi. Yani borçların konsolidasyonu değil, genel anlamda bir mali konsolidasyon. Bütçe dışı devlet gelirlerini de dikkate alan bir konsolidasyon söz konusu idi. Bir yanlış anlama yüzünden piyasada bir moral bozukluğu ortaya çıktı.’’

Hükümetin hazırladığı programın, IMF tarafından çok uygun, hatta takdirle karşılandığını bildiren Ecevit, ‘‘Bu, bizim IMF görüşmelerimiz ve IMF'den beklentilerimiz olmasa da mutlaka izlememiz ve kısa sürede sonuçlandırmamız gereken bir program’’ dedi.

Görüşmeleri yapmak üzere Türkiye'ye gelen IMF temsilcisinin, açılabilecek kredi konusunda somut bir açıklama yapabilecek konumda olmadığını belirten Ecevit, şöyle devam etti:

‘‘Bunun ancak IMF'nin merkezine gidip orada yetkili organla görüştükten sonra ve yetkili organ tarafından açıklanabileceğini söyledi. Şimdiden bir telaşa, moral bozukluğuna kapılmanın hiçbir gereği yok. Halbuki biz kendi programımızı kısa sürede uygulamaya geçirebilirsek zaten ekonomideki daralma sona erebilecektir.’’

Ecevit, bir başka soruyu yanıtlarken de, IMF'nin önerdiği değil, Türk Hükümeti'nce hazırlanan bir programın söz konusu olduğu, bunun da IMF tarafıdan uygun karşılandığını kaydetti.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı