Ecevit: Enflasyon bağımlıları var

Hürriyet Haber
15.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.07.1999 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit, müzmin enflasyonun bağımlılık yaptığını belirterek, ‘‘Enflasyon lobisi oluştu. Her bağımlılıkta olduğu gibi, bunun tedavisi de sıkıntı yaratabilir. Ancak hükümetimiz kararlı’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit dünyadaki global krizin mağduru olan Türkiye'ye Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yardım yapılmamasını eleştirerek, ‘‘Kırgın değiliz, kendi ülkemizin gücüne güveniyoruz’’ dedi. Ecevit DSP Grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'de müzmin enflasyon yaşandığını, enflasyon lobisinin oluştuğunu vurguladı.

Ecevit enflasyon bağımlılığının ortadan kaldırılmasının, her bağımlılığın tedavisinde olduğu gibi sıkıntı yaratabileceğini, ancak hükümet ortaklarının enflasyonla mücadele konusunda cesur davranmakta kararlı olduğunu ifade etti. Ecevit, gruptaki konuşmasında özetle şunları söyledi:

REFORMLARI BAŞLATTIK:

Yapısal ve köklü reformları başlattık. Özveriyle, kararlı ve tutarlı çalışmayla ekonomideki tıkanıklık birkaç ayda aşılabilir. Koalisyon ortağı 3 parti de tam tutarlılık, kararlılıkla çalışmaktadır. Bu Türkiye için bir şanstır.

ZORUNLUYUZ:

Sosyal güvenlik reformu zorunlu olmasına rağmen haksız tepkilere yol açtı. 3 ortak uyumlu, sorumlu ve kararlılık örneği sergiledi. Dünyanın hiçbir yerinde bizdeki gibi erken yaşta emeklilik yok. Böyle bir durumda dışardan yardım isteme hakkını kendimizde göremeyiz. Geçmiş yıllardaki sorumsuzluklar, sosyal güvenliği çökertecek hale geldi. Bunda aşırı ölçüde erken emekli olmanın önemli etkisi vardır.

TEPKİ HAKLI:

Kamu çalışanlarının yüzde 20 oranındaki zamma gösterdikleri tepkiyi haklı buluyorum. Devletimizin olanakları son derece sınırlı. Ancak sosyal güvenlik reformuna karşı gösterilen tepkileri haklı bulmuyorum. Sendikacılarımız da bunun yapılmasının gerekli olduğunu biliyorlar.

TAHKİM ZORUNLU:

Enerji yatırımları için yabancı sermayeyi ülkemize çekmenin koşulu tahkim yolunun açılmasıdır. Tabii buna tepkiler olacaktır. Tahkime izin verirken, ulusal güvenliğimizi olabildiğince korumaya özen göstereceğiz.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı