Ecevit: Doğu'ya lafla değil kaynakla geldik

Hürriyet Haber
08.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.03.1999 - 00:01

Dün çok sayıda bakanla birlikte Diyarbakır'a giden Başbakan Bülent Ecevit, doğunun kalkınması için açıkladıkları programın daha öncekiler gibi ‘‘boş’’ olmadığını belirterek, ‘‘Biz bu paketi içeriği ile birlikte getirdik’’ dedi.

Başbakan Bülent Ecevit, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin kalkınması için alınacak önlemleri içeren ve 1 Mart'ta açıklanan 15 maddelik programın daha öncekiler gibi sadece lafta kalmayacağını belirterek, ‘‘Biz bu paketi içeriği ile birlikte getirdik’’ dedi.

Bülent Ecevit, hükümetin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için aldığı ekonomik ve sosyal tedbirlerin hızlı, verimli ve adil biçimde uygulanmasını koordine etmek amacıyla dün bazı bakanlar ve eşi Rahşan Ecevit ile birlikte Diyarbakır'a gitti. Ecevit burada düzenlediği basın toplantısında, 1 Mart'ta açıklanan program konusunda büyük destek aldıklarını bunun yanında bazı kesimlerin de haklı kuşkular taşıdığını belirterek ‘‘Bize bundan önce de bu bölgeye paketlerle gelindiği ama bunların hep boş çıktığı söylendi. Biz bu paketi içeriği birlikte getirdik. Biz açıkladığımız amaçların hepsini Bakanlar Kurulu kararnamelerini çıkarmış olarak aranıza geliyoruz. Kaynaklarının büyük kısmını bu bölgeye göndermiş olarak geliyoruz’’ dedi.

Bülent Ecevit, programın öngörülen 40.5 trilyon liralık kaynakla sınırlı kalmayacağını belirterek şöyle konuştu:

‘‘Halkbankası'nın bundan bir süre önce sermayesi 75 trilyon liradan 250 trilyon liraya yükseltildi. Böylece 1999 yılı için banka 1 katrilyon liralık kredi verme imkanı elde etti. Bu miktarın dörtte biri, yani 250 trilyon liralık bölümü Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerdeki girişimcilere, KOBİ'lere dağıtılacak. böylece, 40.5 trilyon liranın yanısıra 250 trilyon liralık bir kaynak daha aktarılmış olacak.’’

IRAK ALACAKLARI

Güneydoğu bölgesine kaynak yaratacak bir diğer gelişmenin de müjdesini veren Bülent Ecevit, ‘‘Irak ile bu bölgede mazot ticareti yapan işadamlarının yaklaşık 100 milyon dolarlık alacağı bulunuyor. Biz Irak Hükümeti görüştük ve bu sorunun çözümü için yeni bir sınır ticareti formülü geliştirdik. Yeni bir şirket oluşturulacak ve alacaklı işadamları da alacakları oranında bu şirkete ortak olacaklar’’ dedi. Bülent Ecevit, kurulacak olan bu yeni şirket sayesinde Irak'ın bölgedeki işadamlarına olan borçlarının ödeneceğini sözlerine ekledi.

ÖNCELİK DOĞU

DSP'nin iktidar ortağı olduğundan bu yana, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun sorunlarının ancak kalkınma ve eğitimle çözülebileceğini ifade ettiğini belirten Ecevit, bu yönde teşvikler yasasının hazırlandığını kaydetti. Bu yasanın geçen yıl yürürlüğe girdiğini anlatan Başbakan Bülent Ecevit, bu Hükümet döneminde alınan ek kararların açıklandığını ve yürürlüğe konulduğunu söyledi. Bülent Ecevit, ‘‘Türkiye'de önceliği Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun kalkınmasına veriyoruz. Çünkü bu bölgeler huzura kavuşmadan, Türkiye huzura kavuşamaz. Bunun bilinci içindeyiz. Diğer bölgelerdeki vatandaşlarımız da bunun bilinci içindeler. Biz burada halkımızı kalkındırarak işsizliği önleyerek, herkesi eğitim olanaklarına kavuşturarak bölücü terörün kaynağını kurutacağız’’ diye konuştu. Başbakan Bülent Ecevit’in dünkü temasları sırasında bölge illerin valileri tarafından hazırlanan kalkınma raporları da hükümete sunuldu.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı