Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit: 'Çirkin bir olay'

  Hürriyet Haber
  22 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Eylül 2000 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, sözde ''Ermeni soykırımı'' tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'nde kabuledilmesini ''üzücü ve çirkin bir olay'' olarak nitelendirdi. Bu gelişmeden ABD yönetiminin de huzursuzluk olduğuna dikkatleri çeken Ecevit, ''ABD yönetiminin yapacağı girişimlerin temsilciler Meclisi'ne doğru yolu göstereceğini umuyorum'' dedi.

  İlişkiler zedeleniyor

  Başbakan Ecevit kararın Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkileri zedeleyebileceğine dikkati çekti. Ecevit'in bu çıkışı 'Amerika'ya önlem alınmazsa tepkimiz kaçınılmazdır' tavrı olarak yorumlandı.

  Amerika ile Türkiye arasında çok iyi ilişkiler bulunduğunu, ancak, gelişmelerin bu ilişkileri de zedelediğini belirten Ecevit 'Türkiye bölgemize huzur ve barış getirmek için elinden gelen çabayı gösteriyor. Fakat, ABD Temsilciler Meclisi Alt Komitesi'nde milletvekillerinin Ermeni tasarısından yana tavır almaları, bu aslı astarı olmayan iddiaları paylaşır duruma gelmeleri son derece üzücü, çirkin bir olay.

  Bu konuda ABD yönetiminin yapacağı girişimlerin Temsilciler Meclisi'ne doğru yolu göstereceğini umuyorum.' diye konuştu.

  İncirlik üssü ve helikopter ihalesi

  Ecevit, bu gelişmenin ardından Türkiye'nin, İncirlik Üssü'nün kullanımı ve helikopter ihalesi gibi iki ülke arasındaki ilişkilerdeki tasarrufları gözden geçirme ihtiyacı hissedip hissetmeyeceğinin sorulması üzerine de ''Türkiye'nin zaten gösterebileceği, göstermekte haklı olacağı tepkiler hakkında ABD yetkilileri son günlerde nesnel bazı açıklamalarda bulundular. Bu girişimlerin daha etkili olmasını bekliyorum'' diyerek Amerikalı yetkilileri daha atik davranmaları konusunda uyardı.

  Türk Ermenileri de karardan rahatsız

  Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan, ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilerek üst kurula havale edilen sözde 'Ermeni soykırımı' iddiasının kabul edilmesinin hoş olmadığını belirterek konu ile ilgili tepkisini açıkça ortaya koydu.

  Patrik Mesrop Mutafyan 'Türk-Ermeni ilişkilerine zarar vereceğini' ifade ederek basın açıklamasında bulundu. Patrik Mesrob II açıklamasında 'Bu üzüntü ve kaygı veren durum daha ne kadar devam edecek? Türk ve Ermeni tarihçiler bu konuyu karşılıklı diyalogla konuşacak yerde, üçüncü milletlerin parlamentolarının kullanılması müspet değil.

  Bunun kimseye fayda sağladığını sanmıyorum. Aksine Türk-Ermeni ilişkilerine zarar vereceğini düşünüyorum. Diyaloğa, barışa, dostluğa sekte veren her girişim zararlıdır. Türk ve Ermeni halkları için dua etmekten başka elimden ne yazık ki bir şey gelmiyor. Diyaloğu engelleyen her girişim hem beni hem cemaatimi çok üzüyor.' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı