Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit-Bush görüşmesinde ne konuşulacak

  Hürriyet Haber
  16 Ocak 2002 - 18:02Son Güncelleme : 16 Ocak 2002 - 18:02

  Türkiye saati ile 22:00'den sonra başlayacak Başbakan Ecevit ile ABD Başkanı Bush görüşmesinde bir çok konu ele alınacak. Geçmiş yıllarda yapılan ziyaretlere göre daha rahat geçmesi beklenen görüşmenin ana gündem maddesi ticari ilişkiler.

  IRAK'A MÜDAHALE VE TERÖRİZM

  Başkan Bush ile Başbakan Ecevit'in bugün yapacakları görüşmenin en önemli konularından biri Irak olacak. Irak müdahalesi için ABD henüz kesin bir karar vermedi. Ayrıca ABD yönetimi, Afganistan'daki operasyonunu tamamlamadan başka bir yere operasyon düzenlemeyi düşünmediğini  Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice'ın ağzından daha önce dile getirmişti. Başbakan Ecevit'in görüşmede Irak'a müdahalenin bölgede yaratacağı gerginliği ve Türkiye'ye vereceği zararı anlatması bekleniyor. Türkiye hükümeti ve Genelkurmay'ı daha önce bir çok kez Irak'a yapılacak müdahaleye karşı olduğunu belirtmişti. Ancak Irak konusunda Washington'daki 'şahinler' Başkan Bush'u sürekli sıkıştırıyor. Dolayısıyla konunun görüşmede hararetle tartışılması bekleniyor.

  EKONOMİ, OLASI YARDIMLAR VE BORÇLAR

  Başbakan Ecevit'in görüşmede Türkiye'ye yeni yardımlar yapılmasını istemesi bekleniyor. ABD yönetimi Türkiye'ye yönelik bir paket üzerinde bir çalışma yapmadığını açıklamasına rağmen yardım konusu borçların ertelenmesi bazılarının silinmesi olarak ele alınabilir. Washington yönetimi daha önce reformlar sürdükçe Türkiye'ye kaynak aktarımının devam edeceğini açıklamıştı.

  Ayrıca Türkiye'ye uygulanan ticari kotaların, AB'ye ve İsrail'e tanınan ticari avantajların düzeyine indirilmesi istenecek.

  AB VE AVRUPA ORDUSU

  AGSP konusu geçen yıl Türkiye ile AB arasında ciddi sorunlara yol açmış, olaya Yunanistan'ın da müdahil olmasıyla gerginlik artmıştı. Ancak Türkiye'nin kararlılığı ve ABD'nin verdiği destekle Türkiye istediklerini büyük oranda almıştı. Görüşmede bu konunun masaya yatırılması ve Başbakan Ecevit'in verilen destek nedeniyle Bush yönetimine teşekkür etmesi bekleniyor.

  KIBRIS SORUNU VE ÇÖZÜM:

  Klerides-Denktaş yakınlaşması ABD yönetimi tarafından dikkatle izleniyor. Bush yönetimi, iki müttefiği arasındaki sorunun çözülmesi için görüşmede konuyu büyük ihtimalle gündeme getirecek ve Türkiye'den adada yakalanan diyaloğun devam etmesi için üzerine düşeni yapmasını isteyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı