Ecevit: Artık bankaların içi boşaltılmayacak

Hürriyet Haber
02 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 2000 - 00:01

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun faaliyete geçmesi ile, bu sektörde şeffaf bir dönemin başladığını belirten Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘Artık, bankaların içi boşaltılmayacak’’ dedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, istikrar önlemlerinin ödünsüz sürdürülmesine ve petrol fiyatlarındaki hızlı yükselişe rağmen ekonomide büyüme ve canlılığın ivme kazandığını vurguladı. Ecevit, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun faaliyete geçmesi ile artık bankaların içinin boşaltılmayacağını söyledi. Ecevit, hükümetin durağan değil dinamik istikrar sağlamayı başardığını da söyledi.

Başbakan Bülent Ecevit, dünkü basın toplantısında ekonomiye ağırlık verdi. Bülent Ecevit, dinamik istikrar sağlamayı başaran ülkelerin çok az olduğunu dikkat çekerek, faiz ve enflasyondaki düşüşlerin ümit verici olmayı sürdürdüğünü ifade etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu'nun çalışmaya başladığını hatırlatan Ecevit, bankalar üzerindeki denetlemelerin daha etkili duruma geleceğini vurguladı.

SAYDAM BANKACILIK

Ecevit, ‘‘Bankacılıkta tam saydamlık sağlanacaktır. Bankaların içi artık boşaltılamayacaktır. Hem tasarruf sahiplerinin hem de kamunun hakları korunacaktır. Bankalar üzerinde siyasay etkiler önlenecektir’’ diye konuştu. Ecevit, Üst Kurul Başkanı Zekeriya Temizel ve çalışma arkadaşlarının kişiliklerinin de bu konuda başlı başına bir güvence olduğu söyledi.

Hükümetin yolsuzluk, çeteler ve mafyaya karşı savaş açmasının da olumlu gelişme olduğunu ifade eden Ecevit, bunun sırrını kamu görevlileri ve özellikle polis üzerinde siyasal baskı olmamasına ve saydamlığın tam olarak sağlanmış bulunmasına bağladı. Ecevit, ilgili devlet kurumu personelini, denetçileri ve ‘‘olayların üzerine cesaretle yürüyen’’ polisi kutladı. ANKARA

Döviz sepeti 8 ayda yüzde 14.8 arttı

MERKEZ Bankası, enflasyonla mücadele doğrultusunda döviz sepetindeki yıllık artışı yüzde 20'de tutmaya dayalı kur programını, yılın ilk sekiz ayında ödünsüz uyguladı. Yılbaşından itibaren uygulamaya konulan programın başarıyla uygulandığı bu süre boyunca, 1 dolar ve 0.77 Euro'dan oluşan döviz sepeti her gün için önceden ilan edilmiş günlük değerlerle tam uyumlu seyrederek, Ağustos sonunda da öngörüldüğü gibi 1 milyon 101 bin 759 ira düzeyinde oluştu. Döviz sepeti yılın ilk sekiz ayında programda öngörüldüğü gibi yüzde 14.88 oranında artış gösterdi. Sepetteki aylık artışlar yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.1, ikinci çeyrekte de yüzde 1.7 düzeyinde tutuldu.

Dayanışma enflasyonu düşürüyor

MERKEZ Bankası Başkanı Gazi Erçel, sosyal dayanışmanın güçlü olduğu ülkelerde, enflasyonun çok daha hızlı düştüğünü söyledi. Erçel, ekonomik programa tüm kesimlerin desteğini sürdürmesini istedi. TOSYÖV, TOBB ve İZFAŞ'ın düzenlediği, ‘‘Yeni Yüzyılda Girişimci Ruhu ve KOBİ'ler’’ konulu konferanslar dizisinin konuğu olan Erçel, programın hedeflere paralel ilerlediğini söyledi. Erçel, ‘‘Enflasyonu düşürmede sosyal dayanışma çok etkili. Sosyal dayanışmanın güçlü olduğu ülkelerde enflasyonun çok daha hızlı düştüğü tespit edilmiş. Biz de enflasyon canavarını yenmek için mücadele ediyoruz ve bir program uyguluyoruz. Bu programa iş dünyası ve toplumun tüm kesimlerinden destek geldi. Bundan sonra da desteğin sürmeli’ dedi. Esin KÖSE/İZMİR

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı