Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit: ABD'ye ödün yok

  Hürriyet Haber
  29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.01.1999 - 00:01

  Başbakan Bülent Ecevit, dün yaşanan sıcak gelişmelerin ardından, ABD'den gelebilecek herhangi bir istek karşısında İncirlik'ten kalkan uçakların görev ve yetkisini belirleyen ‘angajman kurallarında’, Türkiye'nin herhangi bir değişiklik yapmaya niyeti olmadığını bildirdi.

  Ecevit dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Amerika'dan şimdiye dek bu yönde bir istek gelmediğini, ancak gelirse de angajman kurallarında Amerikan uçaklarına yetki artırımı getirecek bir değişiklik yapmayacaklarının altını çizdi. Ecevit, Türkiye'de İncirlik veya bazı merkezleri hedef alan bir füzenin fırlatıldığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunun hem Amerikan, hem de Türk kaynaklarınca kendisine iletildiğini belirtti.

  Musul yakınlarındaki patlama iddiasının da araştırıldığını kaydeden Ecevit, İncirlik'te de bu tür duyumların alarma yol açmasının normal olduğunu söyledi. İncirlik'ten kalkan uçakların meşru müdafaa (self-defense) maddesi çerçevesinde uçuş yaptıklarına dikkat çeken Ecevit, ‘‘Bu uçaklara radar kilitlemesi veya saldırı olursa kendilerini savunma hakları var. Onun dışında bir durum sözkonusu değil’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı