Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ecevit: ABD'deki anlaşma Irak'ı fiilen böler

  Hürriyet Haber
  27 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 27 Eylül 1998 - 00:01

  Başbakan Vekili Bülent Ecevit, Kuzey Iraklı Kürt liderler Mesut Barzani ve Celal Talabani'ye ABD makamlarınca Washington'da imzalattırılan ortak bildiri ile Kuzey Irak'ta huzurun ve güvenliğin sağlanmasına önemli katkılarda bulunan Ankara sürecinin devre dışı bırakıldığını bildirdi. Ecevit, yaptığı yazılı açıklamada, 2 Kürt lidere Washington'da imzalattırılan bildiriyle Irak'ın fiili bölünmüşlüğünü pekiştiren ayrı bir siyasal yapılanmanın hızlandırıldığını kaydetti. Ecevit, Türkiye'nin Irak yönetimi ile ilişkilerini yeniden değerlendirdiğini belirterek, bu bağlamda, 1992 yılından bu yana Türkiye'nin, Bağdat'taki alt düzey temsilciliğini büyükelçilik düzeyine yükseltmek için Irak yönetiminden agreman istediğini bildirdi. Ecevit, Irak hükümetinin de bir süredir atama yapılmayan Ankara Büyükelçiliği için 22 Eylül tarihinde agreman istediğini ve bu istemin süratle yerine getirileceğini belirtti.

  LİBYA İLE İLİŞKİLER

  Ecevit, eylül ayı başında Libya'da yapılan Ulusal Gün törenlerinden birinde bir PKK grubunun da geçit resmine katıldığını ve Trablusgarp Büyükelçisi Müfit Özdeş'in Ankara'ya çağrıldığını hatırlatarak, açıklamasında özetle şunlara değindi: ‘‘Libya'nın Ankara Büyükelçisi Sayın Mansur Muhammed Bedir, bu olaydan Libya yönetiminin de üzüntü duyduğunu, PKK grubunun törene izinsiz olarak katıldığını, buna gözyuman sorumluların cezalandırılacağını söyledi. Bunun üzerine ben de, laikliğin ve demokrasinin Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri olduğunu, bunları asla tartışma konusunu yapamayacağımızı, zamanın Başbakanı Sayın Necmettin Erbakan'ın Libya ziyareti sırasında Sayın Kaddafi'nin söylediği sözlerin, bu açıdan asla hoşgörüyle karşılanmayacağını, Türkiye'yi bölmeye yönelik davranışlardan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladım ve bu konularda kesin güvence verilmesi koşulu ile ilişkilerimizin yeniden eski düzeyine erişebileceğini söyledim.’’

  Ecevit, Libya Büyükelçisi'nin, 17 Eylül'de Dışişleri Bakanlığı'nı ziyaret ederek konuşmalardaki konular hakkında güvenceler verdiğini bildirdi. Ecevit, bu nedenle Libya Büyükelçisi Müfit Özdeş'in görevine dönmesinin uygun bulunduğunu açıkladı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı