Ecevit: 60 yaş dışındaki her konuda uzlaşmaya hazırız

Hürriyet Haber
27 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Temmuz 1999 - 00:01

Başbakan Bülent Ecevit, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda emeklilik yaşı dışında her türlü uzlaşmaya açık oldukları mesajını verdi.

Dün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i Mısır'a uğurlamak için düzenlenen törene katılan Ecevit, ‘‘Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'nda bir yumuşama yapılması yolunda ne gibi gelişmeler bulunduğunun’’ sorulması üzerine de, uzlaşı görüşmelerinin günlerdir devam ettiğini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan ile uzun uzun konuşamadığını kaydeden Ecevit, ‘‘Zannederim olumlu bir sonuca varılmış olacak. Yaş sorunu konusunda, diğer konularda bir uzlaşma olanağı bulunabileceği inancındayım’’ diye konuştu.

Yeni emeklilik sürecine yumuşak geçiş bakımından, kazanılmış hakların korunması bakımından gerekenleri yaptıklarını ifade eden Ecevit, ‘‘Ayrıca, çalışılan gün sayısı üzerindeki tartışmaları da bir uzlaşma sürecine yöneltebiliriz. Yani benim görüşüme göre bir uzlaşı olanağı vardır. Bu hafta içinde bunun belirtileri, kanıtları ortaya çıkar diye umuyorum’’ dedi. Ecevit, şöyle devam etti:

‘‘Emeklilik yaşı konusunu tartışmamız bile yakışık almaz. Çünkü dünyada hiçbir ülkede 60 yaşın altında, bir Afrika ülkesi dışında emeklilik yoktur. Türkiye'de bu yükü taşıyabilecek bir durum söz konusu olamaz. Onun için o konu dışındaki konularda uzlaşma arayışı içindeyiz. Ayrıca, ilk defa Türkiye'ye işsizlik sigortasını getirme kararlılığı içindeyiz. Bu da çok önemli bir adımdır. Fakat nedense sendikacılar, toplantılarında, gösteri yürüyüşlerinde, mitinglerinde bu konuya hiç değinmiyorlar. Oysa işsizlik sigortası yönünde atılacak adım, bence çok önemli bir reform sayılabilir.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı