Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ECB'nin kredibilitesini düşündüm

  Reuters
  13 Şubat 2011 - 14:37Son Güncelleme : 13 Şubat 2011 - 14:38

  Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı (ECB) için adaylığını koymayacağını Cumartesi günü teyid eden Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Axel Weber, neden olarak bazı üye ülkelerin sıkı para politikası görüşlerine karşı çıkmasını gösterdi.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor        

   

  Weber, Der Spiegel dergisiyla gerçekleştirdiği bir söyleşide, kritik konularda çoğunluğun desteğini alamamasının ECB gibi bir kurumda kredibilite kaybına neden olacağını belirtti. Weber'in, bu sözleriyle geçen sene alınan önemli kararlardaki net duruşunun altını çizdiği değerlendirmesi yapılıyor.

   

  Weber, ECB'nin geçen Mayıs'ta euro bölgesindeki krizi yatıştırmak için tahvil alımına başlamasına karşı çıkışına vurgu yaparak, "Bu ve benzeri konulardaki duruşum, bazı üye ülke hükümetlerinin beni kabul etmesinde her zaman yardımcı olmamış olabilir" dedi.

   

  WEIDMANN'I İŞARET ETTİ

   

  Weber, Nisan'da görevi bırakmasının ardından Bundesbank'ın başına geçmesi için ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ekonomik danışmanlığı görevini yürüten Jens Weidmann'ı işaret etti.

   

  Alman hükümeti, Weber'in görev süresinin dolmasına bir yıl kala görevini bırakacağı açıklamış ve böylece Weber resmi olarak ECB başkanlığı için aday olması ortadan kalkmıştı.

   

  Bundesbank Başkanı'nın tahvil alım programının önemli riskler yarattığı eleştirisi ve bunu sonlandırması için ECB'ye çağrı yapması, Bankanın yeni başkanının kim olacağıyla ilgili tartışmanın yeni başladığı dönemde mevcut Başkan Jean-Claude Trichet'in tepkisine neden olmuştu.

   

  Weber, "Bu nedenle Mayıs ayından beri olası adaylığımın zarar gördüğünün farkındaydım" değerlendirmesini yaptı.

   

  Weber, geçen sonbaharda Alman hükümetine başka seçenekleri olduğuyla ilgili sinyaller verdiğini, Ocak'ta da konuyu Merkel ile konuştuğunu belirtti. Weber, Ocak ayından beri başkanlık için adaylığını koymama fikrinin ağır basmaya başladığını söyledi.

   

  ENFLASYON İÇİN "ŞAHİN"

   

  53 yaşında olan enflasyon ile mücadelede 'şahin' politikalar uygulanmasına taraftan olan Weber, Ekim ayında görev süresi dolacak olan Trichet'in yerine geçmesi beklenen en güçlü aday olarak görülüyordu.

   

  Weber'in adaylıktan çekilmiş olması ECB'de yarış sürecini yeniden başlatırken, finansal piyasaların, kendi arasında bölünmüş Avrupalı politika yapıcılarının, devam eden euro krizini çözmedeki başarısının da yeniden sorgulamasına neden oluyor.

   

  * Bu yazı Reuters'in geçtiği, "ECB's Weber says European opposition behind withdrawal" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                   <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">http://twitter.com/HurriyetEkonet<ı style="mso-bidi-font-style: normal">   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı