ECB faizi yüzde 0.75’e indirdi

Hürriyet Haber
06.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Avrupa Merkez Bankası (ECB), durgunlukla mücadele eden Euro Bölgesi’nde büyümeyi desteklemek amacıyla gösterge faizini 0.25 puan düşürerek tarihinin en düşük seviyelerinden biri olan yüzde 0.75’e çekti.

ECB Başkanı Mario Draghi, bankanın aylık faiz toplantısının ardından, Euro Bölgesi’ndeki işsizliğin artmasının belirsizlikleri de artırdığına dikkat çekerek, orta vadede de yavaş büyüme ve yüksek işsizlik oranlarının riskleri artırmaya devam edeceğini vurguladı. Toplantıda faiz indirimi dışında başka standart dışı tedbirlerin alınmasının gündeme gelmediğini söyleyen Draghi şunları kaydetti: “Avrupalı bankalar sermaye yapılarını güçlendirmek zorunda. Bunun için de Avrupa Birliği (AB) genelinde yapısal reformlar hızlanarak sürmeli. Biz liderler zirvesinde alınan kararlar doğrultusunda Avrupa Finansal İstikrar Fonu’na (EFSF) katkıda bulunmaya hazırız. EFSF ve Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) büyüklük ve işleyiş yapısı açısından hem yeterli hem de etkin. Borçlu ülkelerin sıkıntılarını atlatması için Avrupa bankalarının bilançolarındaki riskler azaltılmalı. Bu amaçla banka denetimleri konularını görüşüyoruz. Ulusal banka denetçileriyle Avrupa bankalarını denetlemeyi düşünebiliriz. Ayrıca bankaların temanatlarıyla ilgili yasal altyapının değiştirilmesi konusunu da tartışıyoruz.”

Draghi’nin açıklamaları borsayı yüzde 1.6 düşürdü

İngiltere Merkez Bankası’nın varlık alım programının büyüklüğünü artırması, Çin ve Avrupa merkez bankalarının faiz indirimine gitmesine rağmen, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin ekonomik görünüme ilişkin olumsuz açıklamaları ve daha fazla parasal genişleme yönünde sinyal vermemesi global piyasalardaki satışları ardırdı. Dış piyasalardaki satışlara paralel İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da (İMKB) Ulusal 100 endeksi de inişe geçti. Son haftalarda yükselişini sürdüren İMKB-100 kâr satışlarının da etkisiyle bankalar öncülüğünde yüzde 1.61 gerileyerek 61 bin 972 puandan kapandı. Bankacılık endeksi ise yüzde 2.75 geriledi. Uzmanlar, yurtdışındaki satış baskısının ardından İMKB’de de banka hisseleri öncülüğünde satışların geldiğini belirterek, “banka hisseleri aşağı yönlü hareketerde daha fazla tepki verebiliyor. Bu tepki de kâr realizasyonu için bahane edilmiş olabilir. Endeks iyi fiyatlanırken de kötü fiyatlanırken de banka hisseleri öncülük ediyor” dediler. İMKB son bir ayda yaklaşık yüzde 13, bankacılık endeksi ise yüzde 20 civarı yükseliş kaydetti. Draghi’nin açıklamaları sonrası Euro da inişe geçti ve 1.23 dolar seviyelirene kadar geriledi. Euro’daki gerileme içerde de doların 1.81 liranın üzerine çıkmasına yolaçtı.  

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı