Gündem Haberleri

  ECB enflasyon korkularına rağmen faizleri değiştirmedi

  FT
  04.02.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Merkez Bankası (ECB), üst üste 21’inci ayında da faiz oranlarını rekor düşük seviye olan yüzde 1'de tutarak, enflasyona karşı verilen savaşta baskı altına girmiş oldu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor                

         

  ECB’nin İdari Konseyi’nden böyle bir kararın çıkması bekleniyordu. Euro bölgesinden faiz oranlarının kısa zamanda yükseltileceğine yönelik herhangi bir açıklama gelmedi.  

    

  ECB Başkanı Jean-Claude Trichet, yükselen emtia ve gıda fiyatlarıyla birlikte, söylemlerini sertleştirmesi piyasada ECB’nin bu yılın sonunda faizleri yükselteceğine yönelik spekülasyonların artmasına neden oldu.

   

  Euro bölgesinde enflasyon, Ocak ayında yüzde 2.4 ile son iki yılın en yüksek seviyesini görerek ve ECB’nin yıllık yüzde 2’nin altında kalmasına yönelik hedefini geçti. Ekonomistler, bu yıl Avrupa’da orta seviyede bir enflasyon bekliyor olsa da ECB, enflasyonda yaşanacak ani bir yükselişin yan etkilerinden endişe ediyor. Banka yetkilileri, yükselen enflasyonun ücretleri artırmasından korkuyor.

   

  Bununla birlikte ECB, enflasyonda yükselişin fiyat eğilimlerini etkileme olasılığı yüksek olan emtia ve petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklanacağı uyarısını yaptı.

   

  Merkez Bankası’nın Cuma günü Brüksel’de gerçekleşecek AB zirvesini ve euro bölgesinde istikrarı sağlamak adına alınacak önlemleri yakından takip edeceği belirtildi. Euro bölgesinde istikrar sağlayacak yeni önlemlerin Mart ayında kabul edilmesi bekleniyor.

   

  AB’den kurtarma mekanizmasına yönelik gelecek yeni önlemler, ECB’nin faiz oranlarını yükseltme konusunda elini kolaylaştıracak.

   

  Diğer yandan, euro bölgesindeki ekonomik iyileşmenin hız kazanması, ECB’nin enflasyon korkularına tuz biber ekti. ECB, ekonominin iyileşmesiyle birlikte, fiyat baskısın artmasından endişe ediyor.

   

  Euro bölgesinde İrlanda, Yunanistan gibi ülkeleri sarsan borç krizi, toplam büyümeye çok büyük bir etki etmedi. Aksine, euro bölgesindeki büyüme, kıtanın ortak para biriminin dolar karşısında değer kaybetmesinin ardından ihracat beklentilerinin artmasından destek gördü.

   

  *Bu yazı FT'de "ECB holds fire despite inflation fears" başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı