İZMİR HABERLERİ

EBSO Başkanı Yorgancılar:

AA / Efsun Yılmaz
06 Ocak 2015 - 12:40Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 12:40

- "Ciddi oranda dış girdi ve dış kaynak bağımlılığı olan bir ülkede enflasyon ile döviz kurları arasındaki bağın zayıf olduğunu varsayarak enflasyonla mücadele stratejisi uygulamak başarıyı zorlaştırıyor"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Ciddi oranda dış girdi ve dış kaynak bağımlılığı olan bir ülkede enflasyon ile döviz kurları arasındaki bağın zayıf olduğunu varsayarak enflasyonla mücadele stratejisi uygulamak başarıyı zorlaştırıyor" dedi.

Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamayla 2014 enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Yılın son ayında akaryakıt fiyatlarındaki düşme ve erkene çekilen sezon sonu indirimleri nedeniyle konfeksiyon ürünlerinde görülen düşüşün enflasyonu beklentilerin de üstünde gerilettiğini kaydeden Yorgancılar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Nitekim tüketici fiyatlarında Aralık ayında yüzde 0,44, yurtiçi üretici fiyatlarında ise yüzde 0,76 oranında gerileme olmuştur. Böylece yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8,17, ÜFE'de ise yüzde 6,36 düzeyinde gerçekleşmiştir. Yıllık ortalama bazında enflasyon yani 2013 yılının ortalama fiyatlarına göre bu yılın ortalama fiyatları ise TÜFE'de yüzde 8,85, ÜFE'de ise 10,25 oranında artmıştır. Bu veriler geçen yılın başında yüzde 5 olarak öngörülen enflasyon hedefinin bu yıl da ıskalandığını ortaya koyuyor."

İç talebin oldukça yavaş büyüdüğü bir ortamda enflasyonun oldukça yüksek düzeylerde seyretmesinde döviz kurlarındaki artış ile gıda ürünlerindeki arz ve maliyet sorunlarına bağlı artışların etkili olduğunu vurgulayan Yorgancılar, "Bu durum Türkiye'de enflasyon hedeflemesine geçilirken kurlar ile enflasyon arasındaki bağın zayıflaması gerektiğine ilişkin teorik zorunluluğun yeterince dikkate alınmadığı anlamına geliyor. Bir başka deyişle, ciddi oranda dış girdi ve dış kaynak bağımlılığı olan bir ülkede enflasyon ile döviz kurları arasındaki bağın zayıf olduğunu varsayarak enflasyonla mücadele stratejisi uygulamak başarıyı zorlaştırıyor" ifadelerini kullandı.

- "Kredi maliyetlerini etkiliyor"

Yüksek enflasyonun girişimciler ve sanayiciler için bir taraftan yüksek faiz ve yüksek finansman maliyeti, diğer taraftan yüksek ücret artış talepleri ile yüksek iş gücü maliyetleri anlamına geldiğine işaret eden Yorgancılar, şunları kaydetti:

"Bu duruma yüksek vergiler nedeniyle artan enerji fiyatları eklendiğinde sanayiciler ve genel olarak da mal ve hizmet üretenler hem küresel pazarlarda hem de ülke içinde yabancılarla rekabette zorlanmaktadır. Diğer taraftan tarım ürünleri fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar gıda sanayindeki enflasyonu da artırmaktadır. Nitekim üretici fiyatları enflasyonu yıllık olarak yüzde 6,36 düzeyinde iken gıda sanayi ürünlerindeki fiyat artışının yüzde 17,34 olduğu görülmektedir. Ayrıca bu durum 2014 yılında yüzde 8,17 olarak gerçekleşen tüketici enflasyonunun içindeki gıda ve içecek fiyatlarındaki artışın yüzde 12,73 olması sonucunu doğurmuştur."

- Arz ve fiyat istikrarının önemi

Ender Yorgancılar, İzmir’in işsizlik oranı en yüksek illerinin başında geldiğini, 2014 yılında enflasyonda da birinciliğe yükseldiğini vurguladı.

İzmir'de 2014 TÜFE enflasyonunun yüzde 9,55 olarak gerçekleştiğine dikkati çeken Yorgancılar, "Balıkesir ve Çanakkale'de de yıllık TÜFE enflasyonu aynı düzeyde gerçekleşmiştir. Tarımsal üretimin önemli boyutlarda olduğu bu illerde görülen yüksek oranlı enflasyon oranları dikkat çekicidir. Bu veriler gerek İzmir ve Ege gerekse Türkiye genelinde enflasyonla mücadelede tarım ürünlerinde arz ve fiyat istikrarını önemli hale getirmektedir. Bu da tarım politikaları ve tarımsal girdilerdeki vergi oranları konusunda hükümetimizin yeni adımlar atması gereğine işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde EBSO Başkanı Yorgancılar: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:42
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:02
  • Yatsı
   21:33
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı