İSTANBUL HABERLERİ

Ebru Üstadı Mustafa Düzgünman Küçükçekmece’de Anılacak

IHA
09 Eylül 2015 - 11:19Son Güncelleme : 09 Eylül 2015 - 11:20

IHA

Ebru Sanatının büyük üstadı Mustafa Düzgünman’ı vefatının 25’nci yılında Küçükçekmece’de düzenlenen özel bir sergi ve panelle anılacak.
Küçükçekmece Belediyesi, Ebru Sanatının büyük üstadı Mustafa Düzgünman’ı vefatının 25’nci yılında özel bir sergi ve panelle anıyor. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılışı yapılacak olan Tekne Başında Geçen Bir Ömür ‘Mustafa Düzgünman Retrospektifi” başlıklı sergi ve konser ile Düzgünman’ın çok yönlü sanat hayatı ele alınacak.
Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nin hayata geçirdiği proje kapsamında sanatçının bestelerinden oluşan konser ve Mustafa Düzgünman’ın Ebru, Musiki ve Fotoğraf gibi alanlarda yapmış olduğu çalışmaları sanatseverlerle buluşacak. Bu özel proje kapsamında gerçekleşen sergide, ebru, cilt ve fotoğraf örneklerinin yanı sıra sanatçının özel eşyaları ve hayatından kesitlerde izleyicilere sunulacak.
MUSTAFA DÜZGÜNMAN KİMDİR?
Son devrin tanınmış ebru ve cilt sanatkârı, dinî mûsiki icracısı. 9 Şubat 1920’de İstanbul Üsküdar’da Sultantepe’de doğdu. Babası, aynı semtteki Abdülbâki Efendi ve Aziz Mahmud Hüdâyî camilerinin imamlığını yapan Sâim Efendi’dir. İlk tahsilini tamamladıktan sonra babasının Üsküdar çarşısındaki aktar dükkânında çalışmaya başladı. Bu sırada annesinin dayısı hattat Necmeddin Okyay onu, hocalık yaptığı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Türk Tezyinî Sanatları Bölümü’ne kaydettirdi (1938). Burada Necmeddin Okyay’dan eski tarz cilt ve ebru öğrenerek kısa zamanda kabiliyetiyle dikkati çekti, diğer kıymetli hocalardan da faydalandı. Ancak hayat şartları sebebiyle bir müddet sonra okuldan ayrılarak tekrar baba mesleği olan aktarlığa döndü. Vefatına kadar titizlikle sürdürdüğü bu meslekte işinin ehli güvenilir bir esnaf olarak tanındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Ebru Üstadı Mustafa Düzgünman Küçükçekmece’de Anılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Eylül 2015 tarihinde saat 11 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ebru Üstadı Mustafa Düzgünman Küçükçekmece’de Anılacak haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:14
  • Guneş
   06:08
  • Öğle
   13:19
  • İkindi
   17:08
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:47
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı