Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ebola ülke bitirdi

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  11 Eylül 2014 - 01:24Son Güncelleme : 10 Eylül 2014 - 21:43

  6 Eylül’de 200 can birden alarak rekor kıran Ebola virüsüne karşı Liberya pes etti. Sağlık Bakanı, “Ülkemizin varlığı, orman yangını gibi yayılan Ebola nedeniyle ciddi tehdit altındadır” dedi.

  BATI Afrika’da hâlen kontrol altına alınamayan Ebola virüsünden en çok etkilenen ülkelerden Liberya’da, hastalığın ‘ulusal varlığı tehdit’ boyutuna ulaştığını açıklandı. Liberya Savunma Bakanı Brownie Samukai, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ulusal varlığı, orman yangını gibi yayılan ve geçtiği tüm yolları yutan Ebola virüsüyle ciddi şekilde tehdit altındadır” dedi. “Hâlihazırda zayıf olan sağlık hizmetlerimiz, virüsle birlikte dibe battı” diyen Samukai’nin ifadeleri, alarm verici nitelikte görülüyor. Samukai’nin uluslararası müdahalenin de olması gerekenin çok altında olduğuna değindiği virüsle mücadele için Liberya’daki salgının durdurulması hayati önem taşıyor.

  KAYIP KORKUNÇ

  Daha önce bölgede incelemelerde bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Gine ve Sierra Leone’de de dev bir salgına dönüşen hastalığın daha fazla yayılmaması için öncelikle Liberya sınırlarında kontrol altına alınması gerektiğini açıklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise, şubattan bu yana iki bin 200 can alan virüsün, sadece 6 Eylül’de tam 200 kişinin daha canını alarak rekor kırdığını bildirdi. Örgüt, virüse 4 bin 200 kişinin yakalandığını, Sierra Leone’de son bir haftada 500’den fazla kişiye teşhis konduğunu bildirdi. WHO’ya göre, hastalık yüzde 25-90 oranında ölümle sonuçlanıyor.

  İtalya’da karantina

  Ebola tehdidi İtalya’ya da sıçradı. Cittanova Marche kentinde Ebola şüphesiyle hastaneye kaldırılan Nijeryalı bir kadın, karantinaya alındı. Kadınla birlikte çevresindekiler ve daha önce iletişime geçtiği kişiler de tespit edilerek tetkikler uygulandı. Ancak, daha sonra hastanın sıtmaya yakalandığı belirlendi. İtalya Sağlık Bakanlığı Ebola virüsünün İtalya’ya girme şansını yüzde beş olarak açıklayarak, Afrika’dan gelen uçak yolcularının denetleneceğini ve havalimanlarında karantina dönemini başlatacaklarını duyurdu. Afrika’dan İtalya’ya sadece Nijerya üzerinden direkt uçuşlara izin veriliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı