EBK ihalesine üç teklif geldi

Hürriyet Haber
04.05.2010 - 11:11 | Son Güncelleme:

İç piyasadaki et fiyatlarındaki artışı dengelemek amacıyla Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından 4 bin 25 ton kasaplık sığır alımı için düzenlenen ihaleye yurt dışından Türk işadamlarına ait 3 firma teklif verdi.

EBK Daire Başkanı Yusuf Gül'ün ihale komisyonu başkanlığında EBK genel müdürlüğünde düzenlenen ihaleye, yine yurt dışından 2 Türk firması şartname almasına karşın, 10 günlük teslim süresini kısa bularak teklif vermedi.

Basının yoğun ilgi gösterdiği ihaleye Berlin merkezli Hacılar Helal Et, Dituria Sro, Sc. Agro Hilal Srl firmaları teklif verdi.

Bazı milletvekillerinin de katıldığı ihalenin ilk aşaması yaklaşık yarım saat sürdü. İlk aşamada firmalar yazılı tekliflerini sundu. Bunun ardından ihale komisyonu evraklarını incelemeye başladı. Firmaların saat 12.00'de yeni tekliflerini vermeleri bekleniyor.

İhalenin başlangıcında basının sadece görüntü almasına izin verildi. Basın mensupları kısa bir süre görüntü aldıktan sonra dışarıya çıkarılırken, İhaleyi izleyen CHP Milletvekili Ensar Öğüt, “Madem pazarlık usulü yapılacak neden basının önünde yapılmıyor” dedi.

HAYVANLAR 10 GÜN İÇENDE TÜRKİYE'YE GETİRİLEBİLİR Mİ?

İhalede teklif veren Berlin merkezli Hacılar Helal Et firmasının sahibi Rıfat Kazancıoğlu, Türkiye'deki et fiyatlarının Almanya'ya göre yarı yarıya yüksek olduğunu belirtirken, Avrupa ülkelerinden getirecekleri canlı hayvanları Türkiye'de kesmeyi planladıklarını söyledi.

Şartname almasına karşın ihaleye katılmayan Avusturya menşeli Köseoğlu firmasının sahibi Mustafa Köseoğlu, Türkiye'de ve Avrupa'da 40 yıldır et ticaretiyle uğraştığını söyledi. Şartname almasına rağmen ihaleye katılmadığını ifade eden Köseoğlu, akreditif açıldıktan sonra hayvanların 10 gün içinde tesliminin istendiğini, ancak bu sürede 4 bin 25 ton hayvanın tesliminin mümkün olmadığını kaydetti.

İhaleyi “göstermelik” olarak nitelendiren Köseoğlu, “Bir günde ancak 300 hayvanı yükleyebilirsiniz. 10 günde de 3 bin hayvan gelir. 4 bin 25 ton hayvanın bu kadar sürede yüklenip getirilmesi mümkün değil. İhale göstermelik. Ya hayvanlar geldi bir yerde bekliyor, ya da hazır” diye konuştu.

Avusturya merkezli Altın Stern adına şartname alan Halil Bilici de teslim süresinin çok kısa olması nedeniyle şartname almalarına karşın ihaleye teklif vermediklerini söyledi. Bilici, hayvanların bu kadar kısa sürede nakledilmesinin mümkün olmadığını ve AB kuralları gereği bir hayvanın sadece 24 saat süreyle kara yoluyla taşınabildiğini de vurguladı.

Bu arada 4 bin 25 tonun yaklaşık 8 bin 500 civarında hayvan anlamına geldiği de belirtildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı