EBay Skype'yi satın alıyor

Stockholm
12.09.2005 - 15:29 | Son Güncelleme:

Açık artırma şirketi EBay, internet üzerinden telefon hizmeti veren Skype'yi 1.3 milyar doları nakit, 1.3 milyar doları da hisse senedi olmak üzere 2.6 milyar dolara satın alıyor.

Skype'nin performansına göre ilerleyen yıllarda yeni ödemelerin gündeme geleceği kaydedilirken, en olumlu senaryoda Skype'nin EBay'e maliyeti 4.1 milyar dolara yükselecek.

“Voice-over-internet” (VoIP) teknolojisiyle internet üzerinden telefon görüşmesi için ücretsiz yazılım sunan Skype'nin 53 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyor. Sabit telefon şirketlerinin çok altında bir fiyata uluslararası görüşme imkanı sağlayan Skype'de günün herhangi bir anında da 2 milyondan fazla kişinin hatta (online) olduğu hesaplanıyor.

Bu yıl toplam satışlarının 60 milyon dolara ulaşmasını bekleyen Lüksemburg merkezli Skype'nin 2006 yılı hedefi ise 200 milyon dolar olarak açıklandı.

Bu arada Çin kamu şirketi China Telecom, gelirlerinin azalmasının sorumlusu olarak gösterdiği internet üzerinden telefon hizmeti veren Skype'ye savaş açtı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı