Gündem Haberleri

GÜNDEM

  EADS’nin dümeni Fransa’nın, Airbus yönetimi Almanların

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 2007 - 20:29

  Avrupa uzay ve havacılık şirketi EADS’in en üst yönetimini Fransa kaptı, Airbus’ın tepesi ise Almanlara kaldı.

  Bir Alman ve bir Fransız CEO’nun görev aldığı EADS’in zirvesinde bundan böyle Fransız Louis Gallois tek başına bulunacak. Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy, iki başlı yönetimin EADS’nin felaketi olduğunu söyledi. EADS’in diğer CEO’su Alman Thomas Enders ise Airbus’ın CEO’su olacak.

  TOULOUSE ZİRVESİ: Toulouse’de Fransa Başkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in katıldığı toplantıda, yeni yönetim yapısı üzerinde anlaşıldı. Eş başkanlı yönetim, sık sık karar almayı geçiktirdiği ve yönetim etkilerini azalattığı için eleştiriliyordu. Louis Gallois, anlaşma sağlanana kadar Airbus’ın CEO’su olarak görev yapıyordu. Alman Rudiger Grube ise EADS’nin Yönetim Kurulunun tek başkanı olacak ve daha önceki eşbaşkan Arnaud Lagardere sadece yönetim kurulu üyesi olarak kalacak.

  NORMAL BİR ŞİRKET OLDUK: Fransız haber ajansı AFP’nin ismini açıklamadığı bir kişi, tepe yönetimde kalmak için savaşan Arnaud Lagardere’nin yönetim kurulu başkanlığını geri alabilmek için dört yıl beklemesi gerektiğini söyledi. Airbus’a CEO olarak atanan Alman Thomas Enders, adaletli bir durum oluşturulduğunu belirterek, "Kazanan yok. Burada tek kazanan EADS’dir. Normal bir şireket olmaya ihtiyacımız var" dedi. EADS’nin başına geçen Fransız Louis Gallois ise, mevcut durumdan daha fazla ilerleme sağlayacak bir çözüme ulaştıklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı