Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

EAA'dan Elvan'a davet

Avrupa Atletizm Federasyonları Birliği(EAA), milli atlet Elvan Abeylegesse'yi 16-17 Eylül tarihlerinde Yunanistan'ın başkenti Atina'da yapılacak Dünya Kupası'nda mücadele edecek Avrupa takımına davet etti.

A:A.
SON GÜNCELLEME
EAA'dan Türk federasyonuna yapılan davette, 19. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'ye tek madalyayı kazandıran Elvan Abeylegesse'nin Avrupa takımına dahil edildiği ve milli atletin 3 bin metrede koşacağı bildirildi. Göteborg'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda 5 bin metrede bronz madalya kazanan Abeylegesse, sadece birinciler davet edildiği için Dünya Kupası'nda mücadele etme şansını kaybetmişti. Ancak, Göteborg'da 5 bin metrede altın madalya kazanan İspanyol Marta Dominguez, Dünya Kupası'nda yarışmayacağını açıkladı. Gümüş madalya sahibi Liliya Shobukhova ise kupa mücadelesine Rusya'nın takım olarak katılacak olmasından dolayı, Atina'da yarışma hakkı milli atlet Abeylegesse'nin oldu. Abeylegesse, 5 bin metrede bronz madalya kazanmasına karşın, Dünya Kupası'nda bu mesafede mücadele etmek üzere 10 bin metrenin gümüş madalyalı ismi Norveçli Susanne Wigen Atina'ya davet edildi. 10  bin metreyi de bir diğer Rus atlet Inga Abitova kazanmıştı.

TÜRKİYE 2. KEZ DÜNYA KUPASI'NDA

Türkiye'yi ikinci kez bir atlet Dünya Kupası'nda Avrupa takımında temsil edecek. Daha önce milli atlet Süreyya Ayhan, Avrupa takımı adına 2002 yılında 1500 metrede koşmuş ve Türk atletizminde bir ilki gerçekleştirmişti.

TEDAVİ HIZLANDIRILACAK

Avrupa Şampiyonası'nda aşil tendonundaki sakatlık nedeniyle 10 bin metre finalinde yarışı bırakan, 5 bin metrede ise sprint yapamadığı için bronz madalyada kalan Abeylegesse'nin tedavisi sürüyor. Antrenör Hatipoğlu, Elvan'ın ağrılarının sürdüğünü belirtirken, “Dünya Kupası daveti bizim için büyük bir onur. Yarışlara yaklaşık bir ay süre var. Elvan'ın tedavisini hızlandırarak sürdürüp, Türkiye'yi Atina'da en iyi şekilde temsil edeceğiz” diye konuştu. Abeylegesse, Dünya Kupası'nda 17 Eylül Pazar günü 3 bin metrede piste çıkacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler