Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  e-YDS giriş belgeleri internette

  Hürriyet Haber
  21.07.2015 - 14:46 | Son Güncelleme: 21.07.2015 - 14:48

  ÖSYM 25 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) giriş belgeleri ve deneme e-sınav uygulamasına ilişkin duyuru yayınladı.

  Buna göre adaylar, ‘ais.osym.gov.tr’ adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sınav giriş belgesini alabilecek. Belgede, sınavın gerçekleşeceği kurum, bina, salon, adayın kimlik bilgileri ve fotoğrafı olacak. Adaylar bu belgeye internetten çıktı alarak sahip olacak ve sınav günü belgeleri yanında olmayanlar sınava alınmayacak.
  Adayların sınava girebilmeleri için sınav giriş belgesi haricinde fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport, askerî kimlik belgesi, tutuklu veya hükümlü belgesi, baro kartı, Avukat Kimlik Belgesi ve KKTC kimliği gibi resmî kimlik belgelerinin yanlarında olması gerekecek. Bu belgeleri eksik olan adayların, hiçbir mazereti kabul edilmeyecek.
  Sürücü belgesi, öğrenci pasosu, meslek kimlik kartları gibi diğer tüm belgeler sınava giriş için geçersiz sayılacak. Nüfus cüzdanında soğuk damgası olmayan, T.C. kimlik numarası olmayan, kimlikteki fotoğrafı güncel olmayan, pasaportunun süresi geçmiş olan adaylar da sınava alınmayacak. Ayrıca adayların sınavdan en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın önünde hazır bulunmaları gerekiyor.

  Deneme e-sınav sistemi

  e-YDS elektronik ortamda yapılacak. Bunun için ÖSYM, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması için bir deneme e-sınavı hazırladı.
  Adaylar deneme sınavına http://esinav.osym.gov.tr/deneme adresinden ulaşabilir.

  Etiketler: OSYM , e-YDS
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı