Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  e-YDS başvuruları başladı

  Hürriyet Eğitim
  28 Nisan 2016 - 15:31Son Güncelleme : 28 Nisan 2016 - 15:33

  ÖSYM, İngilizce alanında gerçekleşecek e-YDS’ye (elektronik yabancı dil sınavı) 28 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında başvuru yapılabileceğini duyurdu.

  ÖSYM’den yapılan duyuruya göre, 14 Mayıs’ta Ankara, İstanbul ve İzmir’deki uygulama binalarında yapılacak e-YDS saat 14.00’te başlayacak ve 2.5 saat (150 dakika) sürecek.

  Sınavla ilgili internet sitesinde duyuru yayınlayan ÖSYM, şu bilgilere yer verdi:

  e-YDS’ye katılmak isteyen bir aday, bir takvim yılı içerisinde (12 ay) aynı dilden sadece bir kez sınava girmek için sınav ücreti ödeyebilecek.

  Adaylar sınav ücretini, sınava başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ‘ödemeler’ alanından kredi/banka kartı ile yatıracak. Sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihinin ilk günü saat 14.00’te başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecek. Kontenjan dolmadığı takdirde sınav ücreti ödeme işlemi, ilgili e-YDS’nin başvuru tarihinin son günü saat 17.00’te sona erecek.

  Sınav ücretini ödeyen adaylardan ÖSYM kayıtlarında geçerli fotoğrafı olmayanlar, fotoğraf güncelleme işlemlerini başvuru tarihleri içinde sınav koordinatörlüklerinden yapabilecek. ÖSYM geçerli fotoğrafı olmayanlara Sınava Giriş Belgesi düzenlemeyecek. Geçerli fotoğrafın son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş olması gerekiyor.

  Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından kontenjan, Ankara’da 196, İstanbul’da 424, İzmir’de 80 olacak. Sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dahil edilecek. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek, ödeme kabul edilmeyecek ve e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacak.”

  ÖSYM, ayrıca e-YDS için deneme sınavlarının hazırlandığını hatırlatarak adaylara bu sınavalara katılmalarını da önerdi.

  2016 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (2016 e-YDS) Kılavuzu
  Deneme e-Sınav Uygulaması

   

   

  Etiketler: ÖSYM , e-YDS , başvuru
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı