Gündem Haberleri

  E.postalarınıza şimşek gibi bir yardımcı

  Erdal Kaplanseren ekaplanseren@hurriyet.com.tr
  11.03.2005 - 00:24 | Son Güncelleme:

  Geçen sayı söz verdiğimiz gibi, Firefox’un kütüğünü çıkarmaya devam edeceğiz. Fakat bu sayıda hemen gündemimize Thunderbird’ü aldık. Her geçen gün yaygınlığını artıran bu e.posta programı, yükleyeni pişman etmeyecek özelliklere ve güzelliklere sahip. Programı yükleme ve kullanma aşamalarını adım adım inceliyoruz. Yazının tam metnini yine Hürriyetim’den okuyabilir ve eşe dosta gönderebilirsiniz.

  PRATİK VE ÇOK HIZLI

  Bilgisayar başına geçip tercihan- Firefox’unuzu açıyorsunuz, ‘www.mozilla.org/products/thunderbird’ adresinizi tarayıcınıza yazıyorsunuz ve en son sürüm (şu anda 1.0 var) için yükleme düğmesi ve yazılımla ilgili bilgiler ekranınızda görünüyor. Ben söylemeden yüklemeye başladınız değil mi. Fakat dikkat edin, indirme linkinin hemen altında dil ve işletim sistemi seçenekleri bölümü var. Oradan Türkçe olanını, kullandığınız işletim sistemine göre seçiyorsunuz. Bu çok önemli.

  Evet, şimdi programımız bilgisayarımıza inerken biz bazı önemli detaylara göz gezdirelim. Öncelikle, ‘bilgisayarda hazır kurulu bulunan Outlookexpress veya Outlook programlarını kullanmak varken neden Thunderbird’e geçeyim’ sorusunu cevaplayalım. Birincisi bu programın huyu suyu ortada. Virüslere ve spam e.postalara karşı son derece korunaklı. Hatırlayacağınız üzere, pek çok baş belası virüsün çıkış noktası yazılımlarda bulunan açıklar oluyor. Üstelik çok daha hızlı açılıyor ve çalışıyor. Kullanıcı arayüzü ve ayarlar da oldukça pratik ve kolay bir kullanım sunuyor. Gelişmiş arama ve tasnif sistemi de size büyük bir konfor sunacaktır.

  IMAP, LDAP ve POP gibi e.posta platformlarını destekleyen Thunderbird’le Hotmail ve Gmail gibi İnternet tabanlı e.posta adreslerinizi de kolayca yönetebilirsiniz.

  Biz Thunderbird’ün güzelliklerinden bahsederken, 5.8 MB’lık kurulum dosyası inmiş bile. Hemen bilgisayarımıza yüklemeye başlıyoruz. Ve görüyorum ki Thunderbird, diğer e.posta yazılımımdaki tüm ayarlarımı ve sistemde bulunan bütün e.postalarımı güzelce alıyor ve sınıflandırıyor. Üstelik çok kısa bir sürede başarıyor. Tabi dilerseniz tertemiz bir defter açabilirsiniz e.posta hayatınıza. Kurulumunuz tamamlandı, şimdi de diğer önemli detaylara biraz göz atalım.

  Tek eksiği takvim

  Evet böyle bir gerçek var. Fakat Mozilla’nın bu konuda da güzel sürprizleri olacak. Onlar çıkaracak, biz yazacağız, size de bir zahmet keyifle kullanmak düşecek. Fakat bu detayı bir kenara bırakalım şimdilik. Esas konumuz olan e.posta istemci programına dönelim. Thunderbird’ü yükledikten sonra ilk olarak bir posta veya haber grubu hesabı kurmanız gerekiyor.

  Ben ekaplanseren@hurriyet.com.tr adresimi başarıyla kurdum. Klasik e.posta ayar bilgilerimi ekledim ve hemen kullanmaya başladım. Diğer hesaplarınızı eklemek veya mevcut hesabınız üzerinde değişiklik yapmak için sol sütunun en üstünde bulunan ‘Yerel Dizinler’ kısmına tıklıyoruz; karşımıza ‘Hesaplar’ ve ‘Geniş Seçenekler’ adlarında ayar bölümleri çıkıyor. Buradan da istediğimiz şekilde ayarları yapıyoruz. Geniş Seçenekler kısmında posta arama ve muhteşem bir spam filtreleme aparatı bulunuyor. Tutkunu olacağınız bir özellik olduğunu söyleyebilirim.

  Pencerenin üst kısmında bulunan sekmelerden ‘Araçlar’ı seçip oradan da ‘Özellikler’e tıkladığınızda ise görünüm, font, sinyal ve güvenlik gibi genel ayarlar kolaylıkla yapılabiliyor.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı