Eğitim Haberleri

  E-okul uygulamasına geçiş

  Hürriyet Haber
  02.10.2007 - 16:12 | Son Güncelleme:

  M.E Bakanı Hüseyin Çelik, “e-okul uygulamasına” resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları ile özel ilköğretim kurumlarının da dahil olacağını bildirdi.


  Çelik, “e-Okul Uygulaması” konulu yayınladığı genelgede, “e-Dönüşüm Türkiye Projesi” kapsamında, bakanlığının merkez ve taşra teşkilatı birimlerinin birçok iş ve işlemlerini “web tabanlı” yazılımlarla elektronik ortamda gerçekleştirdiğini anımsattı.
  Gerçekleştirilen proje ve uygulamalarla, kırtasiyeciliğin azalacağını ve zamandan tasarruf sağlanacağını belirten Çelik, istatistik bilgi isteme amaçlı birçok uygulamanın sona ereceğini kaydetti.
  “e-Okul uygulamasında” öğrencilere ait tüm bilgilerin elektronik ortamda tutulduğunu ve sistemde mükerrer öğrenci bulunmadığını ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
  “Yapılacak merkezi sınavlarla ilgili iş ve işlemler e-okul üzerinden gerçekleştirilecek. Girilen bilgilere göre karne, diploma, takdir, teşekkür, başarı ve onur belgelerinin bazımı yapılıp ilgili çizelgelerin dökümü alınacak.
  Öğrenci devam-devamsızlık ve nakil işlemleri sistem üzerinden gerçekleştirilecek ve ayrıca resmi yazı ile öğrenci nakil isteme, gönderme belgesi ile öğrenci gelişim dosyası istenmeyecek. Ancak, internet erişimi olmayan okullar bu işlemlerini resmi yazıyla yapacaklar. Daha sonra en yakın internet erişimi olan okula giderek e-okul ile ilgili işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu uygulamaya resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları ile özel ilköğretim kurumları da dahil edilecek.
  Kesinlikle sisteme başka sistemlerden veri aktarımı yapılmayacak.”


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı