Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Takdir-teşekkür hesaplama nasıl yapılır? E- okul Takdir-teşekkür hesaplama robotu

  Hürriyet Haber
  01 Haziran 2017 - 12:41Son Güncelleme : 01 Haziran 2017 - 12:41

  Haziran ayında okulların kapanacak olması nedeniyle takdir- teşekkür hesaplama işlemleri hız kazandı. Artık ‘Veli Bilgilendirme Sistemi’ üzerinden karne notlarını görüntüleyebilen öğrenciler, takdir- teşekkür belgesi alıp alamayacaklarını öğrenmek istiyor. Peki, e-okul sistemi üzerinden takdir- teşekkür hesaplaması nasıl yapılıyor? Kaç puan üzerinden başarı belgesi alınabiliyor? İşte, detaylar!

  E-Okul takdir-teşekkür hesaplama işleminin nasıl yapılacağı milyonlarca öğrenci tarafından en çok sorgulanan konular arasında yer alıyor. Yoğun sınav temposunun bitmesi ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatile çıkmaya hazırlanan öğrenciler, karnelerinde hangi belgeyi alacaklarını merak ediyorlar. Peki, E-Okul takdir-teşekkür hesaplama işlemi nasıl yapılır?

  E- OKUL TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

  e-Okul takdir teşekkür hesaplama işlemleriyle hangi belgeyi alabileceğinizi rahatlıkla görebilirsiniz. Okulların kapanmasına çok az bir süre kaldı ve yazılı sonuçları sistem üzerindeki yerini aldı. Öğrenciler yapılan sınavların sonuçlarını sistem üzerinden görebilecekler. Tahmini puan hesaplama robotları üzerinden ise karne notlarınızı girebilir ve hangi belgeyi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

  E- Okul takdir –teşekkür hesaplama robotu

  KAÇ PUANLA HANGİ BELGE ALINIR?

  Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre;

  Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 den aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
  85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
  Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi
  alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendiriliyor.
  Bir dersin dönem puanı; Sınavlardan alınan puanların, performans çalışması puanının/puanlarının, varsa proje puanının, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında okutulan uygulamalı derslerde ayrıca hizmet ve/veya temrin puanlarının aritmetik ortalamasından elde edilen puanın aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.
  Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür.
  Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi içinse; iki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne
  olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı