E-kobi:Borusan’dan ayrılırken aldığı şirketle ‘granitin kralı’ oldu

Sadi ÖZDEMİR
04.10.2005 - 02:41 | Son Güncelleme:

Suat Sarısoy, hemşerisi Asım Kocabıyık’ın şirketlerinde 25 yıl çalıştı. Emekliliği geldiğinde Bormer Granit’i alarak ayrıldı. Bu şirketi 7 yılda iki kat büyüklüğe ulaştıran Sarısoy’un Granitas’ı 20 milyon dolar ciro yapıyor ve 250 kişi çalıştırıyor.

AFYONLU Suat Sarısoy’un şirketi Granit Sanayi ve Pazarlam A.Ş. (Granitaş), 20 milyon dolar cirolu 250 kişi çalıştıran bir şirket. Aksaray’da iki, Bergama, Giresun ve Kırklareli’nde birer adet olmak üzere toplam beş adet granit ocağı işleten şirket, Bergama, Aksaray ve Giresun ocaklarına yakın yeni fabrikalar kurdu ve üretim kapasitesini 360 bin metrekareden 675 bin metrekareye yükseltti. 8 ülkeden granit ithalatı da yapan Granitas’ın öyküsü de çok ilginç. Çünkü bu şirket 1998’e kadar Türk sanayisinin önemli gruplarından Borusan’ın çatısı altındaydı.

MARKA YARATTI:

Şirketi o tarihte devir alarak emekli olan Suat Sarısoy, 7 yılda iki misli büyüttü ve granitte ‘marka’ yaratmayı başardı. Suat Sarısoy şöyle başlıyor anlatmaya: ‘Ben Afyonluyum. İlkokul ikideyken İstanbul’a taşındık. Rahmetli babam, Kızılay Afyon Maden Suyu’nun İstanbul bayiliğini almıştı o nedenle taşındık ve bir daha da dönmedik. Haydarpaşa Lisesi’ni sonra da Eczacılık fakültesini bitirdim ama hiç eczacılık yapmadım. Ardından da işletme alanında ihtisas eğitimi aldım ve Borusan’da çalışmaya başladım.’

ASIM BEY HİSSE VERDİ:

Borusan’da işe girişinin nedenini de ‘Kocabıyık ailesi hemşehrimiz. O nedenle ailece zaten iyi görüşürdük’ diye açıklayan Suat Sarısoy, Asım Kocabıyık’ın daha işin başında kendisine Kerim Çelik’ten yüzde 5 hisse verip yönetici yaptığını, kendisinin de 50 yaşına gelince kendi işini kurmak üzere Borusan’dan ayrılacağını baştan söylediğini belirtiyor. Sarısoy şöyle devam ediyor: ‘Daha sonraki yıllarda da Asım Bey Kerim Çelik’teki hissemi kendiliğinden yüzde 20’ye kadar yükseltti. Bu hiç alışılmamış bir modeldi. Ben 25 yıl Borusan’da çalıştım ve şirketlerde yönetim kurulu üyeliği, başkanlığı gibi görevler aldım. Bormer Granit de bir Borusan şirketiydi ve benim sorumlu olduğum şirketlerin arasındaydı. Ben bir dönem Bormen’in Borusan bünyesine uygun olmadığını ve satılması gerektiğini söyledim. Çünkü granit işi büyük bir grubun işi değildi daha çok aile kavramı içinde yapılacak işti. Borusan’ın rakamları çok büyüktü ve granit de demir çelik işinden çok çok farklıydı.’

ÇELİK HİSSESİ VERDİM:

Suat Sarısoy, Borusan’ın Bormer’i satmadığını ve önerisinden 3 yıl sonra kendisi emekli olurken, Asım Kocabıyık’ın Bormer’i ilginç bir şekilde kendisine teklif ettiğini söylüyor. Sarısoy, ‘Asım Bey, benim Kerim Çelik’teki yüzde 20 hissem karşılığında Bormer’i 1998’de bana devretti. Önce çoğunluk hissesini aldım geçen yıl da tamamını devrettiler. Yani çelik hisselerini verip taş hisselerini aldım. Benim devraldığım şirkette 120 kişi çalışıyordu. 10 milyon doların altında cirosu vardı. Aradan 7 yıl geçti ve ekibimizle birlikte çok iyi bir performans sergiledik. Şu anda 250 kişilik istihdamımız ve 20 milyon doları aşan ciromuz var. Ana fabrikamızın modernizasyon yatırımını yaptık. O yatırım da 2 milyon euroyu buldu.’

Japonlar Giresun’un fümesini çok istiyor

ŞU anda sadece granit ocakları işleten ve 8 ülkeden de granit ithal edip işleyen Granitaş’ın Giresun Ocağı’ndan çıkardığı ‘Giresun Fümesi’nin özellikle Japonya’da çok seviliyor. Suat Sarısoy, ‘Japonya’da bir binaya Giresun Fümesi uyguladık. Japonya çok agresif bir pazar ve önümüzdeki yıl bu pazar için çok daha etkin bir çalışma yapacağız’ diyor.

Astana Havaalanı’na Türk graniti uyguladık

GRANİTAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sarısoy, yurt içinde ve dışında çok sayıda önemli binaya granit uygulaması yaptıklarını belirterek, ‘En önemli referans binamız Astana Havaalanı. Alarko Japon ortağıyla inşaatı yaptı bize de bütün granit işini verdiler. Ağırlık olarak Türk garnitlerle kapladık’ diyor. En son Büyükdere Caddesi’ndeki Tekfen Tower’a Granit uyguladıklarını söyleyen Suat Sarısoy, ayrıca yurt dışındaki Ramstoreların büyük bölümüne de Granitaş olarak uygulama yaptıklarını anlatıyor. Granitaş’ın önümüzdeki yıl mermer işine de gireceğini söyleyen Sarısoy, iki bölgede ocak açacaklarını ifade ediyor.

Çin’le rekabet için Çin makinesiyle fabrika kurdu

GRANİTAŞ
Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sarısoy, Kırşehir’de yaptıkları son yatırımda Çin’in ‘rekabet edilemez ürünleriyle’ rekabet edebilmek için özel proje uyguladıklarını anlatıyor. Sarısoy şöyle konuşuyor: ‘Çin ile rekabet için onların avantajlı olduğu ürünleri yine onların basit tekniği ile üretmeye başladık. Kırşehir Fabrikası’nda Çin makineleri uyguladık. Bu makineler çok basit yöntemlerle üretim yapılıyor. Fabrika melez oldu; Çin’in basit tekniği, İtalya’nın modern tekniği ve Türklerin arıtma makineleri ile farklı bir işletme çıktı ortaya. Şu anda Çin’lilerin iddialı olduğu ürünlerde aramızda sadece yüzde 15 fiyat farkı kaldı.’

Liberation: Anadolu Kaplanları artık Avrupa’ya inanmıyor

FRANSIZ
Liberation gazetesi, Konya gibi kentlerde ortaya çıkan ve agresif bir ekonomik dinamizmi olan muhafakazar girişimciler kuşağının artık Avrupa’ya inanmadığını yazdı. Liberation gazetesi, 3 Ekim’in hemen öncesi Konya’da AB süreciyle ilgili olarak ‘Anadolu Kaplanları’nın nabzını tuttu. Şimdiden üç sanayi bölgesinin Konya’yı çevrelediğini belirten gazete, kentin ‘Anadolu Kaplanları’ olarak adlandırılan kentlerden biri olduğuna dikkat çekti.

TÜRKİYE’NİN TAYVAN’IYIZ:

AKP’li Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in ‘Bizler, Türkiye’nin Tayvanı’yız’ sözlerini yansıtan gazete, şunları yazdı: ‘Kayseri ve bir zamanlar Avrupa’nın merkezinde uyuklanan diğer bazı kentlerde agresif bir ekonomik dinamizmi olan muhafakazar bir girişimciler kusağı ortaya çıktı. Avrupa ile entegrasyonu politikasının en büyük önceliği yapan iktidardaki partinin büyük taburlarını oluşturuyorlar. Ancak artık kalpler orada değildir.’

İSLAMCI KAPİTALİZM:

Konya’daki şirketlerden Kompen yetkililerinden Erdal Küçükşehir’in ‘Beş yıldan sonra Gümrük Birliği ile Avrupa standartlarına alıştık’ değerlendirmesine yer veren gazete, Kombassan’ın bir yan kuruluşu olan Kompen’de her cuma günü namaz için üretime ara verildiğini kaydetti. Gazete, Kombassan için ‘İslamcı kapitalizmin sembolü olan büyük holding’ nitelemesini yaptı.

YEŞİL HOLDİNGLER:

Kombassan’a benzer 1990 yıllarının sonunda ‘yeşil holdingler’ olarak adlandırılan çok sayda şirketin ortaya çıktığına dikkat çeken gazete, bu şirketlerin çoğunun battığına dikkat çekti. AKP’nin bundan ders aldığını belirten Liberation, Konya Ticaret Odası Başkanı Seyit Karaca’nın ‘Bugün şirketler gerçek girişimcilerce kurulup yönetiliyor çünkü karın ideolojisi yoktur’ açıklamasına dikkat çekti.

3 BİN FABRİKA:

Liberation, Konya’da 3 binden fazla fabrikanın bulunduğunu, sadece en iyi performans gösterenlerin Avrupa’ya yöneldiğini belirtti. Gazete, Konya Ticaret Odası’nın bir anketinin 22 bin üyesinden yüzde 34’unun AB üyeliğinden yana olduğunu, yüzde 25’inin Müslüman ülkeleriyle bir birlik kurulmasını hayat ettiğini, yüzde 15’inin ise, Türk Cumhuriyetleriyle bir topluluk oluşturulmasını istediğini yazdı. Konya’nın nüfusunun büyük bir artışla 2 milyona yükseldiğine dikkat çeken Liberation, ‘Konya, kişi başına en çok alkol tüketildiği kenttir. Baş örtülü kadınlar, diğer yerlerden fazla değil’ ifadesini kullandı.

Cumalıkızık’a AB’den 82 bin Euro

BURSA
’daki, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini barındıran yerlerden biri olan 700 yıllık Cumalıkızık Köyü’nde, AB desteğiyle yürütülen ‘Cumalıkızık Kültür Turizmini Geliştirme Projesi’ kapsamında düzenlenen İngilizce kursuna, köylü kadınlar da ilgi gösterdi. Köylerini gezen turistlere, gözleme, el işleri satan kadınlar, ‘Artık, turistleri ‘Wellcome to Cumalıkızık’ diyerek karşılamaya hazırlanıyoruz. Tezgahımızdaki ürünleri de daha iyi pazarlayabileceğiz’ dedi. Avrupa Birliği’nin 82 bin Euro ile desteklediği ve Bursa Tophane UNESCO Gençlik Derneği tarafından gerçekleştirilen ‘Cumalıkızık Kültür Turizmini Geliştirme Projesi’ kapsamında düzenlenen bilgisayar, İngilizce, pansiyonculuk, el dokuması, ev yemekleri ve ağaç işleri kurslarını başarıyla bitiren, çoğunluğunu ev kadınları ve gençlerin oluşturduğu 60 kursiyer, sertifikalarını aldı. Cumalıkızık Kültür Turizmini Geliştirme Projesi Koordinatörü Zeki Baştürk, kurslarda yararlanılan 10 bilgisayardan oluşan laboratuvar, 30 tezgahtan oluşan dokuma atölyesi ve ağaç işleri atölyesinin proje sonunda köyde bırakılacağını bu sayede eğitimin sürdürülebilir hale getirileceğini bildirdi.

Çocuklara meyveli kefir de üretildi

ALTINKILIÇ
tarafından Türkiye’de ilk kez ‘ticari olarak üretilen’ Kefir’in ürün çeşitliliği her geçen gün artıyor. Sade ve lihgt’tan sonra çocuklar için meyveli kefirde üretildi. Kefirix markasıyla piyasaya çıkan yeni kefir ürünleri kakaolu, muzlu, çilekli, karışık meyveli ve vitamin mineral içeriğiyle çocukların gelişimin ede katkı sağlayacak. Kefirix 250 mililitrelik şişelerde tüm ulusal zincir marketlerde satışa sunuldu. Altınkılıç Kefir’ler ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile HACCP Gıda Güvenliği Sistemi güvencesiyle üretiliyor

‘Anadolu’daki Avrupa’ Malatya’da

DOĞAN
Yayın Holding (DYH) tarafından ‘Marka Güçtür’ ana teması ile başlatılan Anadolu’daki Avrupa Toplantıları’nın 13’üncüsü, bugün Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in açılışını yapacağı ‘Malatya Buluşması’ ile devam ediyor. DYH bünyesindeki tüm medya şirketleri, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) üyeleri ve bölge sanayicileri, ‘Anadolu’daki Avrupa Toplantıları’nın bir yenisi için, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en fazla nüfusuna sahip, atılımlarıyla her geçen gün daha da gelişen, bölgede bir sanayi ve ticaret merkezi olarak ön plana çıkan önemli bir ili olan Malatya’da buluşuyor. Denizli, Konya, Kayseri, Gaziantep, Antalya, İzmir, Şanlıurfa, Adana, Samsun, Çorum, Diyarbakır ve Erzurum toplantıları ardından yapılacak bu toplantı, MTSO’nun ev sahipliğinde düzenleniyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı