Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  E-G8’den G8’e gidecek mesajlar

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2011 - 16:03Son Güncelleme : 26 Mayıs 2011 - 16:03

  Paris’te e-G8 zirvesinde iki gün boyunca, sektörün ihtiyaçlarını ve çözüm önerilerini tartışan geleceğin mimarları internet patronları, bugün liderlere taleplerini ilk ağızdan aktaracak.

  G8 zirvesine katılacak 6 kişilik heyette Facebook’un patronu 27 yaşındaki milyarder Mark Zuckerberg, Google’ın patronu Erik Schmidt, Orange/France Telecom’un patronu Stephane Richard, Rus Digital Sky Technologies’in patronu Yuri Milner, Japon Rakuten Inc. Patronu Hiroshi Mikitani ve e-G8 Forum’unun organizatörü Publicis’in patronu Maurice Levy olacak. İnternet devlerinin liderlere ‘tartışma ortamında informel olarak’ bir araya geleceği buluşmada aktaracağı talepler özetle şöyle:

   * Herkese internet /net neutralité: Önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak olan konu, çeşitli hız ve kalitede internet hizmetlerinin sunulması ve bu hizmetin kalitesine ve maliyetine pararlel olarak fiyatların yükselmesi söz konusu olacak. İnternet hala herkesin ulaşabildiği bir ağ olacak mı? Bu konuda sivil toplum temsilcileri internetin ‘ifade özgürlüğü’ niteliğini kaybetmemesi için herkesçe erişilebilir olmasını savunuyor.

  * İnternet sağlayıcı firmalar ise bunun bir maliyeti olduğunu bu maliyetin 700 milyar ile 1 Trilyon Euro arasında değiştiğini, buradaki sorunun bu maliyeti kimin ödeyeceği sorusu olduğunu dile getirecekler. İnternet aktörleri bu konuda hükümetlere görev düştüğünü ve ‘siz internete eşit erişimi sağlayın, gerisini biz kendi iç dinamiklerimiz içinde çözeriz’ diyecek.

  * Hükümetler ise devletin fikri haklar, pedo-pornografi ve çocukların korunması, terör tehditi, güvenlik ve kişisel hakların korunması gibi konularda müdahale etmesi, bu konularda mutlaka düzenleme yapılması  gerektiğini savunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı