Gündem Haberleri

  E Devlet şifresi nasıl alınır? (Genel Sağlık Sigortası prim sorgulama)

  Hürriyet Haber
  15.07.2015 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Milyonlarca insanı ilgilendiren Adli sicil kaydı, mobil hat, GSS sorgulama gibi birçok bürokratik işlem nasıl yapılır? E-devlet şifresi nedir? E-devlet şifresi nasıl alınır? Tüm vatandaşlık sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

  Özellikle son zamanlarda internet kullanıcılarının artması ile birlikte vatandaşların talep ettiği e-devlet sistemi tercih edilenler arasında yer alıyor. Ancak birçok bürokratik işlemin kısa yolu anlamına gelen e-devlet uygulamasına giriş şifresiz olmuyor.

  E-DEVLET SİSTEMİ İLE HANGİ HİZMETLERDEN YARARLANIR?

  E-devlet kapısı ile neredeyse bütün devlet işleriyle ilgili sorgulamalar yapılmaktadır.

  Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekir ise; Adli sicil, mobil hat, mahkeme, dava, ihale, poliçe, araç, vergi borcu, GSS başvuru, işletme durum, MEB sınav sonuç, askerlik, 4a hizmet dökümü, tapu gibi daha birçok sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve istediğiniz belgelere ulaşabilirsiniz.

  E-DEVLET SİSTEMİNE EKLENEN YENİ HİZMETLER

  E-Devlet Kapısı'ndan yeni uygulama. Fatura bilgilerinizi internetten kontrol edebileceksiniz.

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından e-Devlet Kapısı üzerinden 5 adet yeni hizmet sunulmaya başlandı.

  Buna göre; Baraj Doluluk Oranları Su Analiz Raporu Abone Bilgileri Sorgulama Arıza ve Bakım Bilgisi Sorgulama Fatura Bilgileri Sorgulama internetten yapılabilecek.


  İŞTE EKLENEN DİĞER YENİ HİZMETLER;

  - Avea, Turkcell, Vodafone, Süperonline, Digitürk, Dsmart, TTnet, Türktelekom abonelik ve borç işlemleri.

  - Bilgi teknolojileri kurumu,

  - Kara kuvvetleri komutanlığı,

  - E-nabız kişisel sağlık hizmeti,

  -Ferdi kaza poliçe sorgulama,

  - Tarım sigortaları havuzu,

  - Türksat uydu,

  - Yargıtay siyasi parti üyeliği sorgulama

  - Yargıtay dava dosyası sorgulama

  E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?

  E-devlet hizmetlerine giriş işlemlerinde kullanılabilmekte olan e-Devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı ile birlikte başvurmak gerekiyor.

  E-Devlet şifresi isteğe bağlı olarak özel bir şifreyle de sisteme giriş esnasında veya sistem içerisindeki güvenlik işlemleri bölümünden değiştirilebiliyor.

  Bu şifre ile birlikte TC numaranızı kullanarak her türlü kamu kuruluşları ile ilgili işlerinizi e-devlet sisteminden öğrenebilirsiniz.

  Eğer, mobil imza yöntemi ile e-devlet sistemi üzerinden işlem yapmayı tercih ettiyseniz, yapmanız gerekenler şöyledir;


  1-Mobil İmza

  Mobil imza, e-devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden, vatandaşlara sunulmaktadır. Fakat mobil imzanın alınması aşamasında GSM operatörleri tarafından, kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir.

  Mobil imza, güvenlidir ve elektronik imza görevi üstlenir. Mobil imza aynı zamanda ıslak imza niteliği de taşır.

  Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler; T.C kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM türünüzün bilgisini sistemde bulunan ilgili bölümlerde belirtmek olacaktır.

  2- Elektronik İmza

  Islak imzaya eşdeğer olan elektronik imza, sanal ortamda bulunan belgeye aktarılarak kullanılan, kimlik tespitine yarayan bir imza türüdür. Elektronik imza ile e-devlet uygulamasını kullanmak için sadece T.C kimlik numaranızı kullanmanız yeterli olacaktır.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı