Gündem Haberleri

  E.devlet Fujitsu Siemens’e emanet

  Hürriyet Haber
  26.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mühendislik konusundaki deneyimi ve üretim kalitesiyle ön plana çıkan Fujitsu-Siemens, özellikle iş sürekliliği gerektiren noktalarda iddiasını ortaya koyuyor. Son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm gelirlerinin toplayacak, işleyecek ve takip edecek bir kapı niteliğinde olan Vergi Dairesi Otomasyonu (VEDOP-3) projesinin donanım altyapısı da Fujitsu-Siemens’e emanet edildi.

  Konu hakkında görüştüğümüz Fujitsu-Siemens Genel Müdürü Cem Soysal, öncelikle Fujitsu-Siemens’in pazarlamadan çok bir mühendislik firması olduğunun altını çiziyor. Zira birçok firma üretim merkezlerini uzak doğuya kaydırırken, Fujitsu-Siemens hem ARGE faaliyetlerini, hem üretimini Almanya’da tutarak Alman mühendisliğini ve üretim kalitesini cihazlarına baştan sona yansıtmayı tercih ediyor.

  Bu tavizsiz kalite anlayışının en net ortaya çıktığı yerlerden biri, Fujitsu-Siemens’in gerek 99 milyon dolarlık ihale bedeli, gerek birbirine bağlanacak 1176 hizmet noktasıyla Türkiye’nin en büyük e.dönüşüm projesi olan VEDOP-3’ün yükünü sırtlanacak marka olması. VEDOP-3 projesinin altyapısında yer alacak olan 13 bin 600 PC, 248 Intel tabanlı sunucu, 15’i mainframe sınıfı olmak üzere 64 Unix tabanlı sunucu ve 993 ağ cihazı Fujitsu-Siemens tarafından karşılanacak. Ayrıca 15 bin kişiye de konuyla ilgili eğitim verilecek.

  Peki VEDOP-3 ne getiriyor? İşe devlet açısından bakıldığında, sistemin en büyük getirisi kayıt dışı ekonominin önlenmesi ve vergi gelirleri üzerindeki denetimin artırılması olacak. Mükellefler ise, Türkiye Vergi Dairesi anlayışı kapsamında artık vergi daireleri arasındaki bilgi koordinasyonsuzluğunun yükünü çekmekten kurtulacaklar. Ayrıca vatandaşlar hizmet almak için vergi dairesine gitmek zorunda kalmayacakları gibi, işlemler daha hızlı ve hatasız yürütülebilecek.

  Soysal, bunun yanında ürünlerin servisine de hak ettiği ilgiyi gösterdiklerini ve Türkiye’de ilk kez uygulanan "kapıdan alıp kapıya bırakma" hizmetiyle tamir süresini ortalama beş güne indirdiklerini vurguluyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı