« Hürriyet.com.tr
MENÜ

E-bilet değil manuel bilet!

Trabzon’da hakeme saldıran Oğuzhan M.’nin başkasının Passolig kartıyla stada girmesi sonrası sistem sorgulanıyor. Kaçak kartla girenin bloke edilmemesi ve işin görevlinin inisiyatifine bırakılması eleştiriliyor.

Kenan BAŞARAN
SON GÜNCELLEME

TRABZON-F.Bahçe maçında sahaya atlayıp çizgi hakemi Volkan Bayarslan’a saldıran Oğuzhan M. isimli taraftarın stada başkasının kartıyla girmesinden sonra Passolig sistemi de tartışmalara neden oldu.

Şiddeti önlemenin en büyük aracı olarak tanıtım yapan Passolig, uygulamada vaatlerini tam olarak karşılayamadı. Sistem, karaborsayı önleme konusunda da çözüm olamadı.

Peki, Trabzon’da sahayı birbirine katan Oğuzhan M. stada nasıl girdi?

YA BAKMADI YA KASIT VAR

Uygulamaya göre, her taraftar stada sadece kendi Passolig’i ile girebilir. Kart sisteme okutulduğunda ikiye bölünen ekranın bir yanında karttaki kişinin fotoğrafı, diğer yanda da turnikeden geçen kişinin fotoğrafı aynı anda beliriyor. Ancak fotoğraflar farklı kişilere aitse bile sistem otomotik olarak geçişi bloke etmiyor. Bu noktada kapıdaki güvenlik görevlisinin taraftarı içeri almaması gerekiyor. Oğuzhan M. olayında güvenlik görevlisi ya fotoğraflara bakmadı ya da bilerek geçiş verdi.

KULÜPLER SORUMLU

Taraftarların stada kaçak girişinde sorumluluk emniyetin değil, kulüplerin oluyor. Zira, 6222 sayılı Sporda Şiddeti Önleme Yasası’nın 5. maddesinin 4. fıkrasına göre taraftarın kontrolünü ev sahibi kulüp yapmakla yükümlü. Bu durumda Oğuzhan M.’nin içeri kaçak girişinin sorumlusu Trabzonspor Kulübü. Diğer yandan sistemin de yüz analizi yapıp, fotoğraf uyumsuzluğunda kapıyı bloke edecek şekilde yenilenmesi şart. E-bilet bu haliyle elektronikten ziyade, manuel bilet gibi!


Bunları da Beğenebilirsiniz