Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DYP'ye Jet-Pa tabelası

  Hürriyet Haber
  01 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mart 1999 - 00:01

  Doğruyol Partisi'nde aday listelerine tepkiler isyana dönüştü. Tepkilerin en ağırı Adana ve Antalya'da oldu. Antalyalı DYP'liler, parti binasına ‘Jet-Pa Bürosu’ pankartı astı. Kayseri, Konya, Bolu'da isyanlar istifalarla sürüyor. Birçok DYP'li tepki için Ankara'ya hareket hazırlığında...

  DYP'de aday listelerinin açıklanmasından sonra başlayan deprem devam ederken, Antalya'da parti genel merkrezi aleyhine ‘Demokrasi Mitingi’ yapan Çiller muhalifleri, DYP il binasına ‘Jet- Pa Bürosu’ pankartı astı.

  DYP Antalya İl Örgütü'nde önseçime rağmen listeye alınmayan ya da seçilemeyecek sıralara kaydırılan Mehmet Çelebioğlu, Prof. Dr. Mustafa Önal, Dede Nuri Akıl ve Süleyman Sarıkaya ile taraftarları dün de protestoda bulundu. Büyükşehir Belediyesi önündeki alanda toplanan kalabalık, ellerinde ‘Antalya Jet-Pa’ya satılamaz', ‘Vekilleri Jet-Pa mı, yoksa delege mi seçer?’ yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti. Partililer, Tansu Çiller ve Jet-Pa aleyhine sloganlar attı.

  KAYSERİ'DE İSTİFALAR

  DYP'nin Kayseri İl Örgütü'nde de isyan sürüyor. Eski il başkanı Kamil Karamete'nin arka sıralara atılmasını protesto eden il başkan yardımcıları Rıfkı Öztürk ve Muzaffer Yükselen ile İl Genel Sekreteri Halil Kocabeyoğlu, görevlerinden istifa etti.

  Gayrıresmi önseçimde ilk sırayı alan ancak listeye sokulmayan Coşkun Arık da basın toplantısında genel merkezi topa tuttu. Arık, ‘‘Listede ikinci sıraya Özer Çiller'in avukatı Atilla Özer konuldu. Bu ihanetin hesabını 18 Nisan'da soracağız’’ dedi. 200 kadar partili, ‘‘Böyle giderse, biz bu partiyi yakarız, yıkarız’’ diye bağırdı.

  KONYA, ANKARA’YA GİDECEK

  Konya'da, Mehmet Gölhan'ın listede ikinci sıraya konulmasına ‘İthal aday istemiyoruz’ diye karşı çıkan DYP'lilerin tepkisi sürüyor. 16 milletvekili çıkaran Konya'da gayrıresmi önseçimde ilk sırada olmasına karşın 9'uncu sıraya alınan Mustafa Bezirci, 13'üncü sıraya konulan Hacı Tufan ile 15'inci sıraya konulan Savaş Kayhan, kalabalık partili grubuyla bugün Ankara'ya giderek genel merkezden hesap soracaklarını açıkladılar.

  BOLU’DA MÜTEAHHİTE TORPİL

  Özer Çiller'e Bolu merkeze bağlı Gövem Köyü'nde arazi satın alıp ev sahibi olmasını sağlayan müteahhit Şerafettin Güler de Bolu'da DYP'den ikinci sırada milletvekili adayı yapıldı. Güler'in aday gösterilmesi, parti tabanında huzursuzluğa neden oldu. Önseçimde 2'nci olan eski il başkanı İ. Necdet Arafat, ilk 5'e giremeyen bir adayın kendi üzerine çıkarılmasıyla şaşkına döndüğünü söyledi.

  SİİRT DYP’DE JET-PA SAVAŞI

  Bu arada, Siirt İl Teşkilatı, Jet-Pa adaylarına karşı alternatif bir DYP adayı çıkardı. DYP teşkilatı, seçimlere bağımsız olarak katılan Kasım Ceylan'ı el altından destekleyerek, TBMM'ye yollama kararı aldı. Ceylan Hürriyet'e yaptığı açıklamada, ‘‘Bunlar DYP'li değil, Jet-Pa partisinden. Parayla Siirt'teki DYP'lilerin hür iradesi ve şerefi satın alınamaz. Fadıl Bey Siirt'te ‘3-0' alacağını zannediyor ama hezimete uğratacağız’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı