Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

DYP'nin umudu: Başbakan Baykal

Muharrem SARIKAYA

Muhalefette 100'üncü gününe giren DYP'de, iktidara yeniden gelebilmek için ilginç bir taktik tartışılıyor. Tamamen CHP'ye endeksli taktiğin özü ise şöyle:

‘‘CHP Lideri Deniz Baykal başbakan olsun. Birlikte koalisyon kuralım. RP dışardan desteklesin...’’

Bu taktik resmen olmasa bile, alt düzeyde CHP'ye de iletilmiş. Taktiğin mucidi ise DYP'li Köksal Toptan...

Toptan, gündeme getirdiği bu önerisi ile ilgili olarak CHP milletvekillerinin nabızlarını da tutulmuş. Toptan bununla ilgili olarak, ‘‘Onlar da olumlu bakıyorlar’’ diyor.

SEÇİM HÜKÜMETİ

Taktiğin hedefi ise bir seçim hükümeti kurmak. Zaten seçime dayalı bir hükümet olduğu için de hiç kimsenin söyleyecek bir sözü olmayacak.

DYP yönetiminde de bu konu enine boyuna tartışılmış. Hatta DYP yönetimi CHP'nin nabzını da yoklamış .

DYP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Ekinci bunu gizlemiyor ve şunları söylüyor:

‘‘CHP bu öneriyi kabul etmez. Daha bu öneriyi resmen götürmek için biraz erken...’’

Baykal'ın başbakanlığında kurulacak bir hükümet DYP'de birçok milletvekilinin de umudu olmuş. Hatta bazı milletvekilleri ‘‘Bu iş olmuş bitmiş’’ gibi bir havada. Hatta bazıları ‘‘Yeniden iktidara geliyoruz’’ sevinci içinde.

Ancak bu taktiğin asıl muhatabı CHP'de durum hiç de sanıldığı gibi değil.

İLGİNÇ YANIT

TBMM kulisinde, CHP Lideri Deniz Baykal'a DYP'de tartışılan bu taktiği aktardığımızda ilginç bir yanıt veriyor:

‘‘Nasıl olacakmış bu? Şimdi Meclis Başkanı'nı birlikte belirleyeceğiz. Ardından seçim hükümeti diye hükümet kurup 2000 yılına kadar gideceğiz öyle mi?’’

Baykal'ın sözlerinden de anlaşılıyor ki, bazı şeyler kendisine de iletilmiş. Ancak Baykal 1995'teki tavrını aynı kararlılıkla ortaya koyuyor. Baykal DYP'nin umutlarını şu sözlerle kırıyor:

‘‘Ne yani şimdi onu mu tartışacağız? Bizim gündemimizde bu konu yok. Biz şimdi Meclis Başkanı'nı seçmekle meşgulüz...’’

KESİNLİKLE OLMAZ

Baykal tamamlar tamamlamaz Genel Sekreter Adnan Keskin sözü alıyor. Keskin de konu hakkında bilgi sahibi olduğunu hissettirerek şöyle diyor:

‘‘DYP kendi çalıp kendi oynuyor. Böyle bir şeyin imkânı yok. Böyle bir şey olur mu? Kendi kendilerine bir şey ortaya atıyorlar, ona inanıp arkasından gidiyorlar...’’

CHP yönetimi en üst düzeyde, DYP'den henüz resmen gelmemiş olan bu öneriyi geri çeviriyor.

DYP milletvekillerinden biri ise ‘‘Adımı yazıp yine üstüme gelmelerini sağlama’’ dedikten sonra, ‘‘Baykal'ın başbakanlığında gidecekleri bir koalisyon’’ ile ilgili olarak şunları söylüyor:

‘‘Biz bu hükümet için solu iktidara getirdiler demedik mi? Hatta bunlar tam sol oldu demedik mi? Yarın Baykal'ı başbakan yaparsak, bizimki, 'Öz tam sol' mu olacak?’’

X